زیست ماده جدیدی در بسته بندی که منجر به کاهش آلودگی می‌شود

زیست ماده جدیدی در بسته بندی که منجر به کاهش آلودگی می‌شود

کد خبر:۶۰۷۱۷۸

تاریخ انتشار:۲۰ سپتامبر ۲۰۱۷

زیست ماده جدیدی در بسته بندی که منجر به کاهش آلودگی می‌شود

زیست ماده‌ای ارزان قیمت که می‌تواند به‌صورت پایداری جایگزین پوشش‌های پلاستیکی در بسته‌بندی و دیگر کاربردها شود، توسط محققان ساخته شده است و پیش‌بینی می‌شود که این قابلیت را دارد که باعث کاهش آلودگی شود.

این ماده که ‌به‌طور کامل می‌تواند به کمپوست تبدیل شود از بخش‌های مساوی از پالپ سلولز فرآوری شده چوب یا پنبه و کیتوزانی که از کیتین مشتق می‌شود تشکیل شده است. منبع اصلی کیتین پوسته‌های باقیمانده خرچنگ و میگوهای مصرف شده توسط انسان‌ها است.

به گفته محقق اصلی این پژوهش، جفری کتمارک، پروفسور مهندسی کشاورزی کالج علوم کشاورزی، این پوشش‌های دوستدار محیط زیست کاربردهای زیادی در ساخت کاغذهای ضد آب، پوشش‌کاشی‌ها و دیگر موارد دارند.

این ماده به‌طور غیرمنتظره‌ای محکم است و ویژگی‌هایی که به‌صورت یک چسب نامحلول از خود نشان می‌دهد برای بسته‌بندی نیز مناسب است. این زیست ماده همچنین در کاربردهایی مانند کف‌سازی و ساخت و ساز نیز استفاده می‌شود.

پتانسیل کاهش آلودگی درصورتی که این پوشش‌های زیستی جایگزین میلیون‌ها تن مواد پلاستیکی مشتق شده از نفت شوند بسیار زیاد خواهد بود. مواد پلاستیکی هر ساله در امریکا و سایر نقاط جهان در بسته‌بندی مواد غذایی استفاده می‌شوند. تولید جهانی پلاستیک به سیصد میلیون تن در هر سال می‌رسد. در سال گذشته، در امریکا حدود بیست و نه میلیون تن پلاستیک به ضایعات تبدیل شد. نیمی از این مقدار در بسته بندی به کار رفته بود. پیش‌بینی می‌شود که ده درصد از تمام پلاستیک‌هایی که در جهان تولید می‌شوند به زباله‌های اقیانوس‌ها تبدیل خواهند شد که تهدیدی برای سلامت انسان و محیط زیست است.

مقواهای پوشش داده شده با این زیست ماده که از نانوذرات کربوکسی متیل سلولز و کیتوزان ساخته شده است مانع نفوذ روغن و آب می‌شود. این پوشش همچنین نسبت به تولوئن، هپتان و محلول‌های نمک مقاوم است.

نتایج این پژوهش نشان داد که مواد بر پایه کمپلکس پلی ساکارید پلی الکترولیت ممکن است بتوانند با پلیمرهای سنتزی در بسیاری از کاربردهای تجاری رقابت کنند.

کتمارک همچنین به سلولز ماده اصلی تشکیل دهنده چوب به دلیل این‌که بیشترین حجم را در طبیعت دارد  و ماده‌ای  تجدیدپذیر است علاقه‌مند شده است.

وی اعتقاد دارد که می‌تواند موادی طبیعی را توسعه دهد که بسیار محکم‌اند و همچنین می‌تواند ویژگی‌های این مواد را بهبود دهد و در این صورت این مواد خواهند توانست با مواد سنتزی که پایدار نیستند و باعث آلودگی می‌شوند رقابت کنند.

کتمارک افزود: “ما در حال حاضر تلاش می‌کنیم گام‌های نهایی را برای تولید این ماده به‌منظور ایجاد تاثیری در جهان برداریم. با جایگزینی پلاستیک ها با مواد طبیعی کمک شایانی به محیط زیست خواهدشد.”

واژه های کلیدی: محیط زیست، بسته بندی، آلودگی

#محیط_زیست #علم  #بیو

 

ناهید عزیزی

https://www.rdmag.com/news/2017/09/new-biomaterial-could-replace-plastic-laminates-greatly-reduce-pollution

 

More from ناهید عزیزی

دم‌سنج فشرده برای تشخیص آنفلوآنزا

کد خبر: ۵۱۱۱۶۱ ویروس آنفلوآنزا ویروسی کوچک و آب زیر کاه است....
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *