زیردریایی کوچک با قابلیت گشت زدن داخل معده و آزادسازی دارو

کد خبر: ۵۱۱۱۰۴

آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی معمولا به‌عنوان داروهای نجات‌دهنده تجویز می‌شوند. از زمانی که یک آنتی‌بیوتیک بلعیده می‌شود تا زمانی که به معده برسد، مدت‌زمانی طول می‌کشد.  از آنجایی که محیط معده اسیدی است، شکسته شدن پیوند شیمیایی آنتی‌بیوتیک و غیرفعال شدن آن از طریق استفاده خوراکی آن اتفاق می‌افتد.

برای جلوگیری از این اتفاق، پزشکان اغلب داروهای کاهنده اسید مانند پریلوسک (Prilosec) یا پریواسید (Prevacid) را تجویز می‌کنند، اما این داروها با عوارض جانبی مانند سردرد، اسهال و خستگی همراهند. از این رو محققان دانشگاه سن‌دیگو کالیفرنیا، با طراحی دستگاهی برای کاهش توامان اسید معده و ارائه دارو بدون عوارض جانبی این مشکل را برطرف کرده‌اند.

محققان دانشگاه کالیفرنیا ذرات دارورسانی با ابعاد حدود ۲۰ میکرون (حدود یک‌پنجم عرض یک تار موی انسان) ساخته‌اند که تحت شرایط اسیدی معده از خود گاز هیدروژن آزاد کرده و همانند موشک در معده حرکت می‌کند و آنتی‌بیوتیک آزاد می‌سازد. پلیمر پوشش داده‌شده روی این ذرات به شرایط pH حساس بوده و تحت شرایط اسیدی تحلیل رفته و منیزیم داخل این ذرات به‌تدریج باعث خنثی‌سازی محیط معده شده و شرایط برای آزادسازی داروی آنتی‌بیوتیک مهیا می‌شود.

این مطالعه توسط جوزف وانگ، استاد نانومهندسی دانشگاه کالیفرنیا در سن‌دیگو رهبری شده است. او می‌گوید: «این زیردریایی با قابلیت گشت زدن، به تحویل دارو در قسمت‌های مختلف بافت کمک می‌کند تا دارو عملکرد بهتری را نشان دهد. این جنبش فعال، کارایی سیستم دارورسان را بالا برده و علاوه بر این به خنثی‌سازی اسید معده نیز می‌پردازد.»

این دستگاه برای استفاده در بدن انسان آماده است و تست‌های اولیه در موش نشان می‌دهد که این سیستم بی‌خطر و موثر است.

نتایج این تحقیق در ماه ژانویه سال جاری در Angewandte Chemie International Edition منتشر شده است.

منبع:

http://www.npr.org/sections/health-shots/2017/01/29/511649100/this-tiny-submarine-cruises-inside-a-stomach-to-deliver-drugs

More from لیلا بختیاری

مغز آلوده، آلزایمر و زوال عقل!

کد خبر: ۵۱۱۳۰۲ استنشاق ذرات ریز و بسیار ریز معلق در هوای...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *