زندگی نامه پی‌یر امیدیار راه‌اندازی سایت eBay (قسمت دوم)

از کلکسیون ظرف شکلات Pez تا راه‌اندازی سایت ebay

کد خبر:Z_60707

از کلکسیون ظرف شکلات Pez  تا راه‌اندازی سایت eBay (قسمت دوم)

 

نام شخص: پی‌یر امیدیار

سال تولد: ۱۹۶۷

محل تولد: فرانسه

حوزه کاری: ثروتمندترین مرد ایرانی

کلکسیون ظرف شکلات Pez  تا راه‌اندازی سایت eBay
“من هیچ وقت به راه‌اندازی یک شرکت فکر نمی‌کردم. من فقط از کارکردن با تکنولوژی انگیزه می‌گرفتم.”
این را پی‌یر امیدیار ثروتمندترین مرد ایرانی در مورد سایت eBay می‌گوید.
همه چیز از جعبه شکلات‌های Pez  شروع شد…
از فوریه سایت اولیه امیدیار که برای تعامل مجموعه‌داران راه اندازی شده بود به چنان محبوبیتی رسید که درآمدش از شغل اصلی امیدیار بیشتر شد. پس از آن او به کمک یکی از دوستانش جف اسکول (Jeff Skoll) که بعدها قائم مقام  سایت eBay شد، سایت را ارتقا دادند. آنها موارد دیگری به سایت افزودند و حق کمیسیون اندکی از هر فروش دریافت کردند. ترافیک سایت به طور افزاینده زیاد می‌شد و خیلی زود به سایتی سودآور تبدیل شد. او اصلا انتظار این را نداشت که بتواند به تنهایی میلیونر شود. او تنها می‌خواست برای سرگرمی و جلب توجه نامزدش کاری انجام دهد. او در این رابطه به نیویورک تایمز گفته است: “من به این فکر کردم که مردم به طور ساده به سرویسی احتیاج دارند که از طریق آن بتوانند وسایل‌شان را بفروشند و آن‌ها را بخرند. موضوع جالب در این رابطه تعامل افراد با یکدیگر است.”
او خیلی زود فهمیده بود که منافع بیشتری در مقایسه با ارائه خدمات به مجموعه‌داران مختلف وجود دارد.
او با انگیزه‌ای که از موفقیت‌ش کسب کرده بود از شغل اصلی‌اش استعفا داد و وقت‌ش را به همراه جف اسکول صرف بهتر کردن سایت کرد. دوگانه منطقی که در این رابطه وجود دارد بسیار ساده است، تا زمانی که سیستم کار کند، جامعه و سود رشد خواهد کرد و آن‌ها در حال رشد بودند.
در میانه سال‌های ۱۹۹۷ سایت eBay یکی از پربیننده‌ترین سایت‌های اینترنت بود که به طور متوسط حدود ۱۰۰.۰۰۰ کاربر و ۷۹۴.۰۰۰ مزایده در روز داشت. کاربران به طور متوسط ماهانه ۳.۵ ساعت را در سایت صرف می‌کردند.
با دوبرابر شدن ترافیک سایت در سه ماه امیدیار و اسکول نیاز به سرمایه‌گذاری خارجی و حضور یک تیم مدیریتی هوشمند را حس کردند. برای همین در سال ۱۹۹۷ آن‌ها ۲۲ درصد سهام شرکت را در ازای ۴.۵ میلیون دلار واگذار کردند. پس از آن مارگات وایتهم (Margaret Whitham) مدیراجرایی یک شرکت اسباب‌بازی به آن‌ها پیوست. او یک بخش بازاریابی جدید را ایجاد کرد که همه آگهی‌های مربوط به اسلحه گرم و پورنوگرافی با محدودیت دسترسی بر حسب سن افراد در آن قرار می‌گرفت. او  سهام شرکت را در سال ۱۹۹۸ اعلان عمومی کرد. این سهام بازار را احیا کرد. در اولین روز معاملاتی هر سهم حدود ۱۸ دلار بود. این مقدار در عرض چهار ماه به ۳۰۰ دلار رسید و این موضوع امیدیار را به یک میلیاردر تبدیل کرد.
eBay از یک سایت خرید و فروش شکلات به یکی از داغ‌ترین سایت‌های اینترنتی تبدیل شد و در تجارت الکترونیک انقلابی ایجاد کرد. این موفقیت منجر به تقلید سایر شرکت‌ها از سازوکار eBay شد و حتی با وجود رقابت بالا رشد آن همچنان ادامه داشت. در اواخر سال ۱۹۹۸ حدود ۸ میلیون کاربر در سایت ثبت نام کردند و به طور متوسط سالانه حدود ۳۳ میلیون نفر در این سایت ثبت نام می‌کردند. سایتی با محدوده گسترده کالا، از عروسک باربی تا وسایل عتیقه.
قوانین eBay
مدل کسب و کاری که پی‌یر امیدیار آن را توسعه داد بسیار سودآور است. در این سایت فروشندگان و خریداران در ازای دریافت خدمت هزینه پرداخت می‌کنند. این هزینه برای فروش از ۲۵ سنت تا ۲ دلار متغیر است. افراد محصولات بالقوه را در حراج ارائه می‌دهند، اگر کالا فروخته شود، سایت حق کمیسیونی در بازه ۱.۲۵ درصد تا ۵ درصد دریافت می‌کند. از سال ۱۹۹۷ تا اواخر ۱۹۹۹ حدود ۲ میلیارد دلار کالا از این طریق به فروش رسید. حتی برخی اقلام غریبه ( نه لزوما قانونی) از کلیه انسان تا شاتل فضایی روسیه در مزایده این سایت به ثبت رسیده است!

منبع

  https://www.entrepreneur.com/article/197554

More from نگار نصراللهی

زندگی نگار جف بزوس، موسس آمازون (قسمت اول)

کد خبر:Z_60728 زندگی نگار جف بزوس، موسس آمازون (قسمت اول) نام شخص:...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *