زندگی نامه آکیو موریتا(بنیانگذار شرکت سونی) قسمت اول

زندگی نامه آکیو موریتا قسمت اول

کد خبر:Z_60714

نام شخص: آکیو موریتا Akio Morita

سال تولد: ۱۹۲۱

مرگ: ۱۹۹۹

محل تولد  ژاپن

حوزه کاری: بنیانگذار شرکت سونی

شرکت توت‌سوکو در سال ۱۹۴۶ با ۲۰ کارمند و تنها ۵۰۰ دلار سرمایه اولیه، جوانه اصلی شرکت بزرگ سونی بود.

آکیو موریتا در سال  ۱۹۹۹ در سن ۷۸ سالگی بر اثر بیماری سینه پهلو درگذشت. او بنیان‌گذار یکی از اصلی‌ترین شرکت‌های ژاپن، سونی بود.
آکیو در کودکی تحت تاثیر مادرش به موزیک کلاسیک علاقه‌مند بود. فیزیک و ریاضی نیز از علاقه‌مندی‌های اصلی او محسوب می‌شد و در همان دوران توانسته بود برای خودش یک رادیو بسازد. موریتا در رشته فیزیک از دانشگاه سلطنتی اساکا (Osaka) در سال ۱۹۴۴ فارغ‌التحصیل شد. پس از فارغ‌التحصیلی در پروژه‌ای وابسته به مرکز فناوری‌های حمل و نقل هوایی مشارکت کرد. این پروژه فرصتی را فراهم کرد که موریتا با شریک تجاری آینده‌اش، ماسارو ایباکا (Masara Ibuka)  آشنا شود. این دوستی تازه‌شکل گرفته نهایتا منجر به راه‌اندازی شرکت سونی شد.
او در طول جنگ جهانی دوم به ارتش ملحق شد و پس از آن استاد فیزیک دانشگاه شد و به صورت پاره وقت در آزمایشگاه ارتباط مخابراتی ماسارا  ایباکا کار می‌کرد. موریتا و ایباکا در سال ۱۹۴۶ با ۲۰ کارمند و تنها ۵۰۰ دلار سرمایه اولیه در دفتر کاری اجاره‌ای در توکیو شرکت توت‌سوکو (Totsuko) را تاسیس کردند.
در بازار شدیدا رقابتی ژاپن و حضور فعالانه شرکت‌ها، آنها تصمیم به تولید محصول کاملا جدیدی گرفتند. محصول ارزنده آنها رادیوهای ترانزیستوری با فرکانس بالا بود. این محصول نه تنها باعث اعتبار شرکت شد، بلکه انقلابی در صنعت الکترونیک محسوب می‌شد. این محصول مورد حمایت وزارت تجارت و صنعت ژاپن بود.
موریتا متوجه شده بود که اگرچه رابطه بین دولت و صنعت مورد اعتماد است ولی دولت اغلب مانع تغییرات نوآورانه از طریق مداخله‌های بیشمار و قوانین منسوخ شده می‌شود. آن‌ها با تخصیص ۶ الی ۱۰ درصد میزان فروش شرکت به تحقیق و توسعه، شرکت را به یکی از پیشگامان توسعه محصولات جدید تبدیل کردند که مستقل از دولت فعالیت می‌کرد. تا سال ۱۹۹۰ سونی بیش از ۱۰۰.۰۰ کارمند داشت.
موریتا در حوزه بازاریابی نیز یک فرد پیشرو بود. اولین شکست او در زمینه فروش نوارهای ضبط شده او را متقاعد کرد که ایجاد بازار باید همراه با توسعه محصول باشد.
سفر موریتا در سال ۱۹۵۳ به اروپا او را شدیدا تحت تاثیر موفقیت شرکت فیلیپس در تولید لامپ نوری کوچک  کرد. پس از آن او تصمیم گرفت بازارهای جهانی به ویژه بازار ثروتمند آمریکا را به جای بازار فقیر ژاپن هدف بگیرد. موریتا در سال ۱۹۵۸ با هدف اهمیت روشن شدن هویت جهانی شرکت، نام شرکت را برای راحتی تلفظ مشتریان خارجی  از توت‌سوکو به سونی (سونی از ریشه لاتین sonus به معنای صدا) ، تغییر داد.

ادامه دارد…

هشتک  زندگی‌نگار. آکیو موریتا. شرکت سونی

منبع 

http://www.encyclopedia.com/people/social-sciences-and-law/business-leaders/akio-morita

 

More from نگار نصراللهی

زندگی نامه آکیو موریتا(بنیانگذار شرکت سونی) قسمت دوم

 کد خبر:Z_60721 زندگی نامه آکیو موریتا(بنیانگذار شرکت سونی) قسمت دوم   نام...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *