زندگی نامه آکیو موریتا(بنیانگذار شرکت سونی) قسمت دوم

زندگی نامه آکیو موریتا

 کد خبر:Z_60721

زندگی نامه آکیو موریتا(بنیانگذار شرکت سونی) قسمت دوم

 

نام شخص: آکیو موریتا Akio Morita
سال تولد: ۱۹۲۱
مرگ: ۱۹۹۹
محل تولد: ژاپن
حوزه کاری: بنیانگذار شرکت سونی

شرکت توت‌سوکو در سال ۱۹۴۶ با ۲۰ کارمند و تنها ۵۰۰ دلار سرمایه اولیه، جوانه اصلی شرکت بزرگ سونی بود.
در سال ۱۹۵۰ زمانی که اکثر تولیدکنندگان ژاپنی به شرکت‌های بزرگ دیگر برای صادرات اقلام خود نیاز داشتند، آکیو موریتا تصمیم گرفت راه توزیع مستقل خودش را گسترش دهد و به این طریق بتواند مستقیما پیام فناورانه‌اش را به مصرف‌کننده برساند. در سال ۱۹۶۱ سونی اولین شرکت ژاپنی بود که توانست سهام‌ش را در بازار بورس آمریکا عمومی کند. در سال ۱۹۸۶ در پاسخ به تغییرات شرایط بازار جهانی، تولیدات سونی به سمت بخش غیرمصرفی مانند تجهیزات پخش، نیمه هادی و ارتباطات تصویری و رایانه گرایش پیدا کرد.
او در سال ۱۹۸۷ کتاب “ساخت ژاپن” را منتشر کرد. این کتاب یک زندگی‌نامه تاریخی از جزئیات موفقیت‌های آکیو بود. او بر اهمیت کارگروهی تاکید داشت و معتقد بود سیستم مدیریتی باید کارمندان را به عنوان انسان و نه به عنوان ابزار تربیت کنند. موریتا فامیلیسم و وفاداری به شرکت را به عنوان تسهیل برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری دراز مدت ستایش می‌کرد.
در سال ۱۹۸۵ جایزه ویژه‌ای برای تولید پلیرهای فشرده کوچک D-5 به سونی اهدا شد.
در سال ۱۹۹۳ زمانی که موریتا ۷۲ سال داشت، دچار خونریزی مغزی شد. در این زمان علاوه بر کاهش سود شرکت، نگرانی دیگری راجع به وضعیت سلامت موریتا به وجود آمد.
یک سال پس از سکته موریتا موسسه مهندسان الکترونیک و برق به پاس یک عمر مشارکت‌های نوآورانه آکیو موریتا، مدال موسسان را به او اهدا کردند. موریتا در آن زمان در مرحله بهبود بود و همسر و فرزندش به نیابت از او جایزه را دریافت کردند. آکیو دریافته بود که وقت آن رسیده است که از صندلی ریاست سونی کناره بگیرد. در این زمان او به دلیل خونریزی مغزی تقریبا ناتوان شده‌بود. به گزارش مجله فورچون روحیه موریتا خوب بود و مغزش فعالانه کار می‌کرد اما با صحبت کردن و حرکت کردن مشکل داشت. او با تماس تلفنی با کارمندان سونی تعامل می‌کرد.
آکیو شریک تجاری و دوست قدیمی‌اش ماسارا ایباکا را به عنوان رئیس افتخاری سونی منصوب کرد. در ژاپن چنین عنواینی که نقش مشترک دوستانه را نشان می‌دهد، اغلب به مدیرانی اعطا می‌شود که از شرکت‌هایشان بازنشسته می‌شوند.
آکیو موریتا در طول زندگی‌اش دکتراهای افتخاری، جوایز و مدال‌های بیشماری کسب کرد. در سال ۱۹۹۵ آکیو جایزه انجمن ژاپن را برای کمک‌های برجسته‌اش در جهت بهبود روابط میان آمریکا و ژاپن دریافت کرد.
در طول زندگی، آکیو ورزشکاری مشتاق بود. او بیش از ۴۰ سال گلف بازی کرد. در سن ۵۵ سالگی شروع به بازی تنیس کرد و در ۶۰ سالگی اسکی روی چمن و در ۶۴ سالگی اسکی رو آب را تجربه کرد. او در ۸۸ سالگی غواصی می‌کرد.
آکیو موریتا و همسرش، یوشیکو در طول زندگی‌شان صاحب دو پسر و یک دختر شدند.

منبع:

http://www.encyclopedia.com/people/social-sciences-and-law/business-leaders/akio-morita

More from نگار نصراللهی

زندگی نامه آکیو موریتا(بنیانگذار شرکت سونی) قسمت دوم

 کد خبر:Z_60721 زندگی نامه آکیو موریتا(بنیانگذار شرکت سونی) قسمت دوم   نام...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *