زندگی‌نگار

نام: روزبه غفاری

تخصص: کارآفرین حوزه دانش و تکنولوژِی

روزبه غفاری، هم‌بنیان‌گذار مرکز MC10  به‌دنبال راهی برای خلق وسایل الکترونیکی جدید در جهت ارتقای سلامت انسانی است.

قسمت اول

زمانی که روزبه پنج سال داشت، تنها برادرش سوران  به دنیا آمد. سوران نابینا و تا حدی دچار مشکلات ذهنی بود، اما حس شنوایی تیز و دقیقی داشت. او برای روزبه بهترین دوست و بهترین منبع الهام بود. زمانی که روزبه  کارشناس دانش و تکنولوژی در زمینه واسط‌های بدن – ماشین با توانایی الحاق با بدن شده بود (او اکنون رهبر توسعه تکنولوژی پیشرفته در MC10 ، استارت‌آپی در کمبریج و ماساچوست است) سوران در خانه (لس‌آنجلس) مانده بود، ولی همواره در ذهن برادرش حضور دائمی داشت و از طریق تلفن و نرم‌افزار تبدیل متن به سخنرانی کارهای روزبه را دنبال می کرد.

روزبه در تمام مدت علاقه‌مند به ادغام زیست‌شناسی و علوم مهندسی بود. مادرش میکروبیولوژیست و پدرش معمار بود. دلیل مشکلات سوران سطح اضافی اکسیژن و آسیب‌رسانی این موضوع به پرده شبکیه در دوران نوزادی  وی بود.

روزبه می‌گوید: چیزی که یافتم این بود که هدف‌های من همگی به سمت سوران معطوف است. برای همین درست آن زمانی که دانشجوی سال اول کارشناسی بودم، می‌خواستم روی ایمپلنت پرده شبکیه در MIT کار کنم.

او موفق نشد که سرمایه‌گذاری برای این پروژه پیدا کند، اما به‌عنوان فارغ‌التحصیلی از بخش دانش و تکنولوژی سلامت هاروارد به سمت مشکل اساسی دیگری تغییر مسیر داد. در این زمان او بیشتر تحت تاثیر سطح شنوایی بالای سوران بود تا  نقص بینایی او. هدف روزبه کشف رازهای حلزون گوش بود. حلزون گوش از منظر زیست‌شناسان جعبه سیاهی از هزاران ذره در حال حرکت است. این حلزون ارتعاشات را به گوش داخلی و از آنجا به مغز انتقال می‌دهد. روزبه از خود می‌پرسید ما چگونه  با چنین حساسیتی قادر به شنیدن هستیم؟! ما چگونه می‌توانیم همزمان صدای خروش موتور جت هواپیما و صدای افتادن یک میخ را بشنویم؟!

روزبه غفاری با تمرکز بر غشای تکتوریال حلزون گوش، مدیریت سیستم اندازه‌گیری عملکرد این ساختار را بر عهده گرفت. به عقیده او این ساختارعبور موج‌های انرژی که در  حلزون گوش منتشر می‌شوند را پشتیبانی می‌کند. این موضوع  به توضیح اینکه چگونه گوش انسان می‌تواند توامان صداهای خیلی بلند و خیلی آهسته را تشخیص دهد، کمک می‌کند.

 

منبع :

https://www.technologyreview.com/lists/innovators-under-35/2013/pioneer/roozbeh-ghaffari/

More from نگار نصراللهی

زندگی نامه جف بزوس، موسس آمازون (قسمت دوم)

  کد خبر:Z_60805  زندگی نامه جف بزوس، موسس آمازون (قسمت دوم) نام...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *