زندگی‌نامه نیما ارکانی-حامد، کیهان‌شناس (قسمت دوم)

کد خبر: Z_60603

نام : نیما ارکانی-حامد

متولد:  ۱۹۷۲

محل تولد: ایالات متحده آمریکا

تخصص: کیهان‌شناس و فیزیک‌دان

نیما ارکانی-حامد رهبر ساخت بزرگترین شتاب‌دهنده ذرات جهان، به دنبال بصیرتی جدید در قوانین طبیعت است. وقتی صحبت از کیهان است، او شما را در عرض چند دقیقه و یا چند ساعت به لبه فهم بشری در کیهان می‌برد. او شما را از لبه فهم کیهان فراتر خواهد برد، فراتر از تئوری‌های انیشتین، فضا-زمان، مکانیک کوانتوم و فراتر از همه فیزیک قرن بیست و یکمی که ما را کسل کرده است. مقصد ما بصیرتی جدید در فهم “کارکرد همه چیز” است. همه چیز چگونه کار می‌کند؟! این موضوع ممکن است در آینده سهل و بدیهی به نظر برسد، ولی تا سال ۲۰۱۵ (زمانی که مقاله اصلی به رشته تحریر درآمده)، هنوز در هاله‌ای از ابهامات و گمانه‌زنی‌ها بود. ارکانی-حامد شما را متقاعد خواهد کرد که  این بصیرت روزی به حقیقت نزدیک خواهد شد.

مخاطبان نیما ارکانی-حامد گروه گسترده‌ای را شامل می‌شوند، از دانش‌جویان کارشناسی تا برندگان جوایز نوبل. رامان ساندرام (Raman Sundrum)  فیزیک‌دان نظری دانشگاه مریلند راجع به نیما گفته است: “قدرت متقاعدسازی او مانند هیپنوتیزم است، به گونه‌ای که افراد زیادی به جایی که او از آن صحبت می‌کند، رهنمون می‌شوند.”

ماموریت ارکانی-حامد در بیان ساده است اما در عمل خواب را از او گرفته است. ماموریت او فهم کیهان است. به گفته خودش، او هیچ زمانی برای اهمال ندارد. این وسواس او را به چندین جهت سوق داده است، اما در سال‌های اخیر ذهن او تماما درگیر یک سوال اصلی راجع به کیهان بوده است. سوال اصلی که ذهن فیزیک‌دانان را به خود مشغول کرده است.

آیا ویژگی‌های کیهان حتمی الوقوع، قابل پیش‌بینی و طبیعی است به گونه‌ای که بتوان الگوی منطقی آن را کشف کرد یا اینکه کیهان ماهیتی شدیدا غیرطبیعی دارد و استحاله‌ای عجیب و غریب در میان هزاران چیز دیگر است؟! آیا کیهان مجموعه‌ای از احتمالات دنیوی و مادی است و هیچ دلیلی برای شرایط ویژه‌ای که حیات را امکان‌پذیر کرده، وجود ندارد؟!؟

کیهان طبیعی اساسا موضوعی قابل شناخت است. اما اگر کیهان غیرطبیعی و ناسرشت باشد، کیهان‌های متنوع و پهناور دیگری فراتر از دسترس ما محتمل است. این کیهان‌های محتمل مانع از شناخت کیهان خودمان می‌شوند.

اصول اولیه ذرات در مجموعه معادلاتی چهل ساله به نام “معادلات استاندارد” جمع‌آوری شده است. این معادلات فاقد الگوی منطقی است. ارکانی-حامد و دیگر فیزیک‌دانان با باور به غیرطبیعی و ناسرشت بودن کیهان، دهه‌های متمادی را برای یافتن راهی که بتواند مدل استاندارد را به الگوی طبیعی کیهان تعمیم دهد، صرف کرده‌اند. ولی بارها و بارها، حتی قوی‌ترین شتاب‌دهنده‌ها در اثبات پروپوزال آن‌ها به شکست برخورده است. این موضوع به طور فزاینده به چشم‌انداز غم‌انگیز و رادیکالی مبنی بر نبود کیهان طبیعی اشاره دارد.

هنوز بسیاری از فیزیک‌دانان که ارکانی-حامد نیز جزو آنهاست، به دنبال پاسخ قطعی‌تری در این خصوص می‌گردند. هم‌اکنون تلاش او برای پاسخ به سوال طبیعی بودن کیهان از طریق چین پیگیری می‌شود. در سال ۲۱۰۳ او به عنوان مدیر مرکز جدیدالتاسیس فیزیک انرژی آینده در چین مشغول به کار شد. مقیاس شتاب‌دهنده ذرات چین در نوع خود بی‌سابقه است. سرعت این شتاب‌دهنده ۶۰ مایل در محیط منحنی ( miles in circumference) است، این سرعت چهار برابر سرعت شتاب‌دهنده بزرگ هادرون (LHC) است. پیش‌بینی شده هزینه این شتاب‌دهنده در سی سال آینده بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار باشد. بر طبق نظر ارکانی-حامد در این شتاب‌دهنده‌ی ۱۰۰ تریلیون الکترون ولتی، ذرات زیراتمی به قدری سفت خواهند شد که می‌توان نتیجه گرفت طبیعی بودن کیهان وجود دارد یا خیر. این موضوع منتج به ارائه دو تصویر می‌شود: تصویر کیهان قابل شناخت و یا تصویر کیهان‌های محتمل غیرقابل شناخت.

ارکانی-حامد خود را به ضعف شخصی محکوم می‌کند و می‌گوید: این موضوع از سرتواضع کاذب نیست. این واقعا ضعف شخصی است و من نمی‌‌توانم کاری برای مقابله با آن انجام دهم. در مواردی که پیشرفت خیلی فوری نیست، بسیار مهم است که من ابتدا خودم را متقاعد کنم. متقاعدسازی در این جهت که این یک راه واقعی است و یا حداقل مسیری از واقعیت است.

کد خبر: Z_60527 زندگی‌نامه نیما ارکانی-حامد، کیهان‌شناس

منابع :

https://www.quantamagazine.org/nima-arkani-hamed-and-the-future-of-physics-20150922/

More from نگار نصراللهی

زندگی نامه پی‌یر امیدیار راه‌اندازی سایت eBay (قسمت دوم)

کد خبر:Z_60707 از کلکسیون ظرف شکلات Pez  تا راه‌اندازی سایت eBay (قسمت...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *