زندگی‌نامه نیما ارکانی-حامد، کیهان‌شناس (قسمت اول)

زندگی‌نامه نیما ارکانی-حامد (قسمت اول)

کد خبر: Z_60527

 

زندگی‌نامه نیما ارکانی-حامد، کیهان‌شناس (قسمت اول) 

 

نام : نیما ارکانی-حامد

متولد:  ۱۹۷۲

محل تولد: ایالات متحده آمریکا

تخصص: کیهان‌شناس و فیزیک‌دان

نیما ارکانی-حامد رهبر ساخت بزرگترین شتاب‌دهنده ذرات جهان، به دنبال بصیرتی جدید در قوانین طبیعت است. وقتی صحبت از کیهان است، او شما را در عرض چند دقیقه و یا چند ساعت به لبه فهم بشری راجع به کیهان می‌برد. او شما را از لبه فهم کیهان فراتر خواهد برد، فراتر از تئوری‌های انیشتین، فضا-زمان، مکانیک کوانتوم و فراتر از همه فیزیک قرن بیست و یکمی که ما را کسل کرده است. مقصد ما بصیرتی جدید در فهم “کارکرد همه چیز” است. همه چیز چگونه کار می‌کند؟! این موضوع ممکن است در آینده سهل و بدیهی به نظر برسد، ولی تا سال ۲۰۱۵ (زمانی که مقاله اصلی به رشته تحریر درآمده)، هنوز در هاله‌ای از ابهامات و گمانه‌زنی‌ها است. ارکانی-حامد شما را متقاعد خواهد کرد که  این بصیرت روزی به حقیقت نزدیک خواهد شد.

پدر (جعفرقلی ارکانی حامد)، مادر (حمیده اطلسی) و خواهرش (ساناز) همگی فیزیک‌دان هستند. پدر نیما یکی از افراد مشغول در پروژه آپولو بود. او در هنگام انقلاب ۱۳۵۷ ایران در دانشگاه شریف کار می‌کرد.

نیما در کودکی شیفته کتاب‌های “به من بگو چرا” بود. او علاقه‌مند به انجام کارهای علمی بود، مثلا از قورباغه و مار نگهداری می‌کرد و رفتار آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌داد. به گفته مادرش او نسبت به مادیات جهان اطرافش بی‌توجه بود، مثلا اگر برای او لباس نویی می‌خریدی، از پوشیدنش امتناع می‌کرد. در مدرسه به غیر از درس ریاضی و زبان از انجام تکالیف بقیه دروس خودداری می‌کرد. نیما در کانادا دبیرستان را تمام کرد و برای تحصیل کارشناسی وارد دانشگاه تورنتو شد. از سال سوم دبیرستان کاملا مشخص بود که او در آینده فیزیک‌دان خواهد شد. معلم فیزیک دبیرستانش به او می‌گفت “تو قرار است انیشتین بعدی شوی و من تنها کسی خواهم بود که قرار است به تو نمره B بدهد.” نیما از دانشگاه تورنتو با نشان عالی در رشته‌های ریاضی و فیزیک فارغ‌التحصیل شد و سپس به دانشگاه برکلی رفت. او دکترای خود را در سال ۱۹۹۷ دریافت کرد و سپس در دانشگاه استنفورد به منظور ادامه تحصیل در مقطع پسا دکتری مشغول به فعالیت شد. نیما سی و دومین نفر در لیست صد نابغه زنده دنیا است.

در طوفان‌ قدرتمند ایده‌های قرن بیست و یکمی در سال ۲۰۱۲، ارکانی-حامد توانست جایزه سه میلیون دلاری پژوهش‌های بنیادی فیزیک را از آن خود کند. پژوهش‌های او در تصاحب این جایزه در زمینه فهم مشکلات فیزیک ذرات شامل پروپوزالی در زمینه ابعاد بزرگ اضافی، نظریه‌های جدید راجع به بوزون هیگز، فهم جدیدی از اَبرتقارنی، نظریه‌هایی راجع به ماده تاریک و کشف ساختارهای ریاضی جید در اندازه‌گیری پراکندگی  است. نیما، پروفسور ۴۳ ساله‌ی موسسه مطالعات پیشرفته پرینستون(IAS)  به عنوان یکی از بهترین فیزیک‌دانان نظری شناخته می‌شود. همکارانش به مهارت او در ساده‌سازی مسائل پیچیده و عملا ناممکن و توانایی استثنایی‌اش در ریاضیات و فیزیک به طور مکرر اشاره کرده‌اند. سواس دی موپولوس (Savas Dimopoulos )، فیزیک‌دان نظری ذرات در دانشگاه استنفورد راجع به او می‌گوید: “نیما در هر چیزی که به استعداد ربط پیدا کند، اعجاب ‌برانگیز است.”

به گفته همکارانش در زمانه‌ای که بسیاری از فیزیک‌دانان برجسته حرفی برای گفتن ندارند، عملکرد ارکانی-حامد مانند مسیح موعود است. بازوهایش که مدام  در حرکت‌اند و موهای سیاه‌اش که از شانه‌هایش ریخته، در این حالت او در میان دریای محاسبات و فرمول‌ها در حال موج‌سواری است.

ادامه دارد…

منابع :

https://www.quantamagazine.org/nima-arkani-hamed-and-the-future-of-physics-20150922/

More from نگار نصراللهی

زندگی‌نامه نیما ارکانی-حامد، کیهان‌شناس (قسمت اول)

کد خبر: Z_60527   زندگی‌نامه نیما ارکانی-حامد، کیهان‌شناس (قسمت اول)    نام :...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *