زندگی‌نامه مریم میرزاخانی، نابغه ریاضی (قسمت دوم)

زندگی‌نامه مریم میرزاخانی

کد خبر: Z_60513

 

زندگی‌نامه مریم میرزاخانی،  نابغه ریاضی (قسمت دوم)

 

مرگ زودهنگام مریم میرزاخانی فرصت مناسبی برای رسانه‌های داخل و مردم فراهم آورد تا به زندگی مریم میرزاخانی رجوع کنند و احوال او را به عنوان یک ایرانی موقق رصد کنند. در این رابطه زندگی نگار با نگاهی متفاوت، مقاله‌ای که اخیرا در مجله‌ی گاردین با عنوان “چرا چیزی به عنوان بچه‌ی باهوش وجود ندارد؟”  را، مورد بررسی قرار داده است.

لوئیس ترمن Lewis Terman، روان شناس تحصیلی پیشرو در آمریکا در سال ۱۹۲۱ مطالعه‌ی مهمی انجام داد. او ۱۴۷۰ کالیفرنیایی که در آزمون IQ  نتایج شاخصی کسب کرده بودند را مورد مطالعه قرار داد. هیچ کدام از این افراد در آینده شخص برجسته‌ای در هیچ حوزه‌ای نشده بودند. نکته‌ی جالب توجه این بود که ترمن در ابتدای مطالعه دو نفر که در آزمون سنجش هوش اولیه نتوانسته بودند نمره‌ی قابل قبول را کسب کنند را از گروه مطالعاتی خارج کرد بود. این دو نفر بعدها صاحب جایزه‌ی نوبل شدند!

در سال‌های اخیر سنجش هوش موضوع مهمی برای محققان بوده است. در اکثر این مطالعات به افزایش عملکرد مغز با تمرین کردن و عدم کفایت آزمون IQ در تعیین هوش افراد توجه ویژه‌ای شده است.  تحقیقات جدید پروفسور دبورا ایر Prof Deborah Eyre، ثابت می‌کند همه افراد غیر از افرادی که به طور مادرزاد نقص شناختی دارند، می‌توانند به عملکردی همتراز با افراد نابغه دست پیدا کنند به شرطی که تحت آموزش درستی قرار بگیرند. این آموزش درست بر پایه‌ی حس کنجکاوی، پشتکار و سخت‌کوشی است و باید توسط خانواده حمایت شود.

آیا چیزی به عنوان نابغه وجود خارجی دارد؟

پروفسور آندرسن اریکسون Anders Ericsson، روان شناس تحصیلی برجسته از دانشگاه فلوریدا تحقیقاتی برای یافت پاسخ این سوال انجام داد. او نتیجه گرفت استعداد ذاتی در کسب دستاورد‌های شاخص در زمینه‌ی موسیقی، هنر، ریاضیات و غیره فاکتور مهم و اثرگذار نبوده است. تمرین خودآگاه و مدام طی بازه‌ی زمانی طولانی از افراد متخصص می‌سازد نه استعداد ذاتی. مطالعات اریکسون راجع به حافظه بسیار جالب بود. این مطالعات نشان می‌داد دانش‌آموزانی که روش‌های  به خاطر سپاری را یاد می‌‌گیرند عملکرد بهتری نسبت به دانش‌آموزانی دارند که در این زمینه نابغه شناخته می‌شوند.

تحقیقات پروفسور بنجامین بلوم Benjamin Bloom، نقش حمایتی خانواده را در عملکرد بهتر کودکان به خوبی مشخص می‌کند. نکته‌ی مهم در ارتباط با تحقیقات او تاکید بر این نکته است که عملکردهای بالا مانند آن‌چیزی که در نوابغ وجود دارد، یادگرفتنی است. آموزش این موارد باید توسط مدرسه و خانواده توامان حمایت شود.

آیا آلبرت انیشتین نابغه بود؟ خودش پاسخ می‌دهد:” نه! من باهوش نیستم. من ققط با مشکلات بیشتر درگیر می‌شوم. بیشتر مردم عقیده دارند، هوش یک دانشمند را ممتاز می‌سازد، در صورتی که این موضوع اشتباه است. مسئله‌ی اصلی سخت کوشی است. ”

ریاضی برای مریم میرزاخانی مانند یک پیاده روی طولانی بود که هیچ دیدی نسبت به انتهای مسیر نداشت. این پیاده‌روی در مدت عمر کوتاه‌اش، او را تبدیل به یکی از افراد برجسته در حوزه ی ریاضیات کرد.

 

 

منبع:

https://www.theguardian.com/education/2017/jul/25/no-such-thing-as-a-gifted-child-einstein-iq

More from نگار نصراللهی

زندگی‌نامه لطف‌علی رحیم‌اوغلو عسکرزاده

کد خبر: Z_60624 زندگی‌نامه لطف‌علی رحیم‌اوغلو عسکرزاده   سال تولد: ۱۹۲۱ سال...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *