زندگی‌نامه علی خادم‌حسینی(قسمت دوم)

زندگی‌نامه علی خادم‌حسینی

کد خبر: Z-60617

 

زندگی‌نامه علی خادم‌حسینی(قسمت دوم)

نام : علی خادم‌حسینی

متولد:  ۱۳۵۵ (۱۹۷۵)

محل تولد: ایران. تهران

تخصص: مهندسی بافت و پزشکی بازساختی

علی خادم‌حسینی و فراتراز آن!

او رئیس مرکز تحقیق و نوآوری بیومتریال، پروفسور برجسته در مدرسه پزشکی هاروارد، عضو هیئت علمی بخش علوم و فنون بهداشت و درمان هاروارد-ام‌آی‌تی، عضو بیمارستان بیگام و زنان و هیئت علمی موسسهWyss  فعال در زمینه مهندسی الهام گرفته از زیست‌ است. علاوه بر این او پژوهشگر برجسته در داشگاه کنکاک کره (Konkuk) و دانشگاه شاه ابدوالعزیز عربستان سعودی است.

علی خادم‌حسینی مدارک کارشناسی و کارشناسی‌ارشدش را  به ترتیب در سال‌های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۱ در رشته مهندسی شیمی از دانشگاه تورنتو کسب کرد. مدرک دکترای او در رشته مهندسی زیستی در سال ۲۰۰۵ از دانشگاه MIT  اخذ شده‌است. او یکی از شاگردان پروفسور لنگر است. (رابرت لنگر یکی از دانشمندان پیشرو و شناخته شده در زمینه علوم مهندسی بافت است.)

ایده جدید خادم‌حسینی در ارتباط با ساخت کلیه مصنوعی است. او و گروه تحقیقاتی‌اش عقیده دارند کلیه عملکردی فرد بیمار می‌تواند در آزمایشگاه با کمک سلول‌های خود فرد ساخته شود. این روش جدید می‌تواند شرایط پراسترس بیمار و خانواده‌اش را که در انتظار رسیدن کلیه پیوندی مناسب هستند، کاهش دهد. به همین طریق بیماران دیابتی خواهند توانست پانکراس سالم از سلول‌های خودشان داشته باشند. مهندسان بافت هنوز در تلاش برای فراهم آوردن شرایط پیچیده بافت در محیط آزمایشگاه هستند و در حال حاضر دانشمندان قدم‌های اولیه مهمی را در این ارتباط برداشته‌اند.

پروفسور خادم‌حسینی در این رابطه می‌گوید: “بافت‌های زنده از قسمت‌های عملکردی تکراری تشکیل شده‌اند. به عنوان مثال کبد از ساختارهای شش وجهی تکراری ساخته شده‌است. هر قسمت یک رگ مرکزی دارد که خون را برای نواحی دیگر فیلتر می‌کند. ما سلول‌ها را در داربست‌های پلیمری قرار می‌دهیم و انتظار داریم با فراهم آوردن شرایطی، سلول‌ها بتوانند محیط طبیعی بدن را تقلید کنند. به رغم تمام این پیشرفت‌ها به دلیل ناکارایی سیستم‌های برون سلولی توانایی ما برای تنظیم رفتار سلول‌ها محدود است.”

خانواده خادم‌حسینی زمانی که او تنها ۱۴ سال داشت از ایران خارج شدند. او و همسرش اکنون در انتظار به دنیا آمدن اولین فرزندشان هستند.

 

 

منابع :

http://www.tissueeng.net/lab/peopleDetail.php?id=424

https://lifeboat.com/ex/bios.ali.khademhosseini

More from نگار نصراللهی

زندگی نامه آکیو موریتا(بنیانگذار شرکت سونی) قسمت دوم

 کد خبر:Z_60721 زندگی نامه آکیو موریتا(بنیانگذار شرکت سونی) قسمت دوم   نام...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *