زنان مغز فعال تری نسبت به مردان دارند

زنان مغز فعال تری نسبت به مردان دارند

کد خبر:۶۰۵۲۱۱

 

زنان مغز فعال‌تری نسبت به مردان دارند

محققان در این بررسی ۴۶.۰۳۴ مغز را با روش توموگرافی کامپیوتری تک فوتون یا SPECT مقایسه کردند. این تصاویر که به طور همزمان از نه کلینیک جمع‌آوری شده بود، تفاوت نواحی خاصی از مغز زنان و مردان را مورد بررسی قرار داد. تصویر ارائه شده میزان جریان خونی که در این مطالعه اندازه گیری شد را خلاصه می‌کند. در این برش عرضی از مغز، نواحی مشخص شده با رنگ قرمز و آبی به ترتیب  مناطقی هستند که جریان خون بیشتری در زنان و مردان را نشان می‌دهند.

نویسنده مسئول این مقاله، دانیل جی (Daniel G)، روان‌شناس و بنیان‌گذار کلینیک امِن(Amen)  تصریح کرد: “فهم تفاوت‌های مغز در زنان و مردان بسیار مهم است. با سنجش این تفاوت‌ها می‌توانیم ریسک ابتلا به عارضه‌های مغزی مانند آزایمر را در زنان و مردان شناسایی کنیم. استفاده از ابزارهای عکس‌برداری عملکردی مانند روش توموگرافی کامپیوتری تک فوتون یا SPECT برای توسعه درمان‌های مغزی در آینده بسیار موثر خواهد بود.”

در این مطالعه مشخص شد نقاطی از مغز زنان بسیار بیشتر از نقاط مشابه در مردان فعال است. به عنوان مثال قشر جلویی مغز یا prefrontal cortex (نواحی فعال در تمرکز و کنترل ایمپالس‌ها) و دستگاه لیمبیک  و نواحی احساسی (نواحی فعال در شرایط روحی و اضطراب) در زنان بسیار فعال‌تر است. این در حالی است که نواحی مربوط به اعمال بصری و هماهنگی در مردان فعال‌تر است. توموگرافی کامپیوتری تک فوتون توانایی سنجش پرفیوژن خونی در نواحی مختلف مغز را دارد. تصاویر به‌دست آمده در این پژوهش هم در زمان استراحت و هم در زمان انجام فعالیت‌های شناختی مغز، به ثبت رسیده است.

 

 

نمونه‌ها شامل ۱۱۹ داوطلب سالم و ۲۶.۶۸۳ بیمار بود. در میان بیماران مشکلات مغزی متعدد از قبیل تومور مغزی، مشکلات دوقطبی، مشکلات حالت عمومی بدن، اسکیزوفرنی و نقص عدم توجه و بیش فعالی (ADHD) به چشم می‌‍‌‌‌خورد. همچنین ۱۲۸ ناحیه مغزی در حالت استراحت و در حالت انجام اعمال نیاز به تمرکز در داوطلبین مورد بررسی قرار گرفت.

فهم الگوی تفاوت مغزی در زنان و مردان بسیار مفید است. زیرا مشکلات مغزی زنان و مردان را به طور متفاوت متاثر می‌کند. به عنوان مثال ابتلا به آلزایمر، افسردگی و اختلالات اضطرابی در زنان بسیار بیشتر از مردان (افسردگی به تنهایی به عنوان فاکتور خطر برای ابتلا به آلزایمر محسوب می‌شود) و از سوی دیگر نقص عدم توجه و بیش فعالی (ADHD) و اختلالات رفتاری در مردان بسیار بیشتر از زنان است.

دکتر جرج پری (George Perry) سردبیر مجله آزایمر و دبیر کالج علم در دانشگاه تگزاس بیان می‌کند: “با تعریف درست و دقیق تفاوت‌های ساختاری و روانشناسانه مغز در ارتباط با تفاوت‌های جنسیتی در آینده خواهیم توانست راهی برای ریشه کن کردن بیماریهایی مانند آلزایمر بیابیم.”

افزایش پرفیوژن خونی در نواحی جلویی مغز زنان در مقایسه با مردان، دلیل رفتارهای احساسی، دلسوزی و حس همکاری بیشتر در زنان را توضیح می‌دهد. همچنین افزایش پرفیوژن خونی در سیستم لیمبیک زنان در مقایسه با مردان دلایل آسیب‌پذیر بودن زنان به افسردگی، اضطراب و مشکلات بلعی را توضیح می‌دهد.

منبع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/08/170807120521.htm

More from نگار نصراللهی

افراد باهوش صاحب کدام ژن‌ها هستند؟

کد خبر:۶۰۳۱۳۱ افراد باهوش صاحب کدام ژن‌ها هستند؟ پیشرفت‌های چشمگیری برای فهم...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *