روش جدید غنی‌سازی مواد غذایی با آهن

روش جدید غنی‌سازی مواد غذایی با آهن

روش جدید غنی‌سازی مواد غذایی با آهن

کد خبر: ۶۰۲۰۸۱

استفاده از نانورشته‌های کوچک پروتئین آب پنیر حامل‌دار شده با نانوذرات آهن‌،، روش جدید و موثری است که برای غنی‌سازی مواد غذایی و نوشیدنی‌ها استفاده می‌شود.

حدود ۲/۱ میلیارد نفر از جمعیت زمین و به‌خصوص زنان دچار کمبود آهن هستند. در اروپا یک نفر از هر پنج زن با سنین حدود ۲۰ سال از کمبود آهن رنج می‌برد. مشکلات ناشی از کمبود آهن شامل کاهش عملکرد کار، خستگی، کم‌خونی و سردرد است. آهن یکی از عناصر کم‌مقدار است که می‌تواند رنگ، طعم و بوی غذا را به‌صورت ناخوشایندی تغییر دهد.

پروفسور رافائل مزنگا و میشل زیمرمن از بخش تکنولوژی و علوم سلامت، روش جدیدی برای غنی‌سازی مواد غذایی و نوشیدنی‌ها کشف کرده‌اند. در این روش از یک ماده مختلط ساخته‌شده از نانورشته‌های کوچک پروتئین آب پنیر و نانوذرات آهن استفاده می‌شود. مطالعه مربوط به این پژوهش توسط یی شن، دانشجوی دکترای مزنگا با همکاری لیدیجا پساوک دانشجوی دکترای زیمرمن در مجله Nature Nanotechnology به چاپ رسید.

نانورشته‌های پروتئینی، با طبیعت‌زدایی پروتئین‌های آب پنیر با گرم کردن آنها تا دمای ۹۰ درجه سانتیگراد تشکیل شدند و سپس برای تشکیل رشته‌های نهایی پروتئین با کمک یک اسید قوی هیدرولیز شدند. چندین رشته پروتئینی، رشته‌های پروتئینی ضخیم‌تر را می‌سازد.

محققان، نانورشته‌ها را با نانوذرات آهن ترکیب کردند؛ به نحوی که با این روش به‌راحتی توسط بدن جذب می‌شوند. پژوهشگران برای تولید نانوذرات، فریک کلرید را مستقیما با نانورشته‌های پروتئین در اسید مخلوط کردند و نانوذراتی به ابعاد ۲۰ نانومتر تولید شد. این نانوذرات بلافاصله به سطح نانورشته‌های پروتئینی می‌چسبند و به‌صورت موثری تثبیت می‌شوند.

دانشمندان برای آزمایش ترکیب جدید آهن، آن را روی موش‌هایی با کمبود آهن آزمایش کردند. این روش جدید کمبود آهن حیوانات را درمان کرد. مزیت دیگر مکمل جدید هضم آسان آن است.

محققان نشان دادند آنزیم‌های موجود در شکم موش‌ها کاملا نانورشته‌های پروتئین آب پنیر را هضم کرد. به‌علاوه شرایط اسیدی شکم، نانوذرات آهن را نیز حل کرد و یون‌های آهن به وجود آمد. این یون‌ها به‌راحتی جذب خون می‌شوند و برای تولید سلول‌های قرمز جدید استفاده می‌شوند.

نانوفیبرهای پروتئین آب پنیر پوشانده‌شده با آهن می‌توانند به شکل پودر یا مایع تولید شوند و این ترکیب جدید بدون اینکه تغییری در مزه، طعم و رنگ غذاها ایجاد کند، به‌آسانی به انواع مختلف غذا افزوده می‌شود.

محققان برای شناسایی ریسک‌ها و اثرات جانبی احتمالی این مکمل، پس از اینکه نانورشته‌ها را به مدت دو هفته به موش‌ها خوراندند، آزمایش‌های میکروسکوپی را روی مغز، قلب، کلیه و دیگر بخش‌های بدن موش‌ها اجرا کردند. در بررسی اندام‌ها و بافت‌های موش‌ها، هیچ گونه شواهدی از تجمع نانوذرات، نانورشته‌ها یا مشکلات دیگر مشاهده نشد.

مکمل جدید آهن ارائه‌شده پتانسیل زیادی برای مبارزه با فقر آهن داراست. عناصر استفاده‌شده برای ساخت این مکمل غذایی ارزان و فراوان است. پروتئین آب پنیر از محصولات جانبی صنایع لبنی است. نمک‌های آهن ارزان‌قیمت بوده و به‌راحتی در دسترس هستند. کار با فرایند کلی و عناصر، ساده است و مکمل جدید آهن برای مردمی که در کشورهای فقیر زندگی می‌کنند و به کمبود آهن مبتلا هستند، بسیار مناسب است.

منبع:

https://phys.org/news/2017-04-iron-fortification-foods.html

More from ناهید عزیزی

ماشین‌های شست‌وشوی بدون بتن و سبک

کد خبر: ۶۰۵۱۴۲   ماشین‌های شست‌وشوی بدون بتن و سبک هرکسی که...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *