روشی جدید برای شبیه‌سازی سیستم دفاعی بدن

کد خبر:۶۰۲۳۱۲

 

محققان آی‌بی‌ام توانستند در روش جدیدی با استفاده از صفحات پلیمری پوشش داده شده با گرافن، سیستم دفاعی بدن را شبیه‌سازی کنند. در مورد درمان سرطان و هدف قرار دادن تومور مشخص داخل بدن روش جدیدی ابداع شد که در آن مولکول‌های دارو به‌طور مستقیم به سطح نانو موادی مانند صفحات گرافن وصل می‌شود. ترکیب مولکول‌های دارو و نانو مواد موجب از بین بردن تومور با انتقال مستقیم دارو به داخل تومور می‌شود.

 

روشی جدید برای شبیه‌سازی سیستم دفاعی بدن
تصویر بزرگ‌نمایی شده که نشان می‌دهد چگونه صفحه گرافن مستقیم نانو دارو را به دیواره سلول منتقل می‌کند.

در گذشته محققان دریافتند که نانو درمانی نیاز به پوشش‌دهی توسط موادی چون پلی اتیلن گلیکول روی مولکول‌ها دارد تا زیست سازگار شده و از تخریب سلول‌های اطراف آن جلوگیری کند. این یافته در مجله Nature Nanotechnology توسط همین تیم در تحقیق آی‌بی‌ام به چاپ رسید. تحقیق جدید این تیم نشان داد که صفحات گرافنی پوشش داده‌شده با پلیمر می‌تواند به‌صورت ناخودآگاه حاوی اثر ثانویه باشد تا فرایند رهایش پروتئین‌های سیتوکین را تسهیل بخشد. این پروتئین‌ها در نقش ناقل سیگنال از بدن عمل می‌کند و سلول‌های ایمنی را مانند یاری‌دهنده‌های سلول‌های تی که سیگنال را به سمت جلو منتقل می‌کند و قاتل‌های سلول تی که سلول‌های عفونی را از میان می‌برد، به سمت صفحات گرافن منتقل می‌کند.

شبیه‌سازی‌های تیم آی‌بی‌ام نشان داد که پلیمرها از سمت نانومواد به سطح سلول متصل شده و فرایند سیگنال‌دهی اولیه را تقویت می‌کنند. مطالعه حاضر این فرض را اعلام می‌کند که سیگنال‌های مذکور بعد از شش ساعت مواجه شدن با نانو داروها منتشر می‌شوند.

دکتر ژو، مدیر نرم‌افزار تیم آی‌بی‌ام افزود: «ما در اصل روش جدیدی برای مواجه شدن با سیستم ایمنی بدن برای پزشکان ابداع کرده‌ایم که در عمل کار آسانی نبود. اگر این نانوداروها تومورها و سلول‌های ویروسی را هدف قرار دهند، می‌توانند سیستم ایمنی را در داخل خود برای از میان بردن عفونت یا سرطان شبیه‌سازی کنند. در گام بعدی پزشکان و ایموتراپیست‌ها می‌توانند به محققان اضافه شوند تا از داروهای رایجی که با صفحات گرافن سازگار هستند، استفاده شود. با ترکیب نانو، داروهای مرسوم و پاسخ سیستم ایمنی می‌توان روشی جدید برای مبارزه با بیماری ابداع کرد.»

منبع:

Nana Luo et al. PEGylated graphene oxide elicits strong immunological responses despite surface passivation, Nature Communications (۲۰۱۷). DOI: 10.1038/ncomms14537

 

 

کلمات کلیدی
More from فرانک بنی‌احمد

ویروس‌ها الهام‌بخش روشی جدید برای رهایش داروهای سرطانی

کد خبر: ۵۱۲۰۹۳ داروهای موجود در ویروس‌ها سلاح‌های جدیدی برای مبارزه با...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *