روشی جدید برای جایگزینی آزمون حیوانی

روشی جدید برای جایگزینی آزمون حیوانی

کد خبر:۶۰۳۲۲۲

روشی جدید برای جایگزینی آزمون حیوانی

 

پیش از استفاده از نانوذرات و یا هر نانوداروی جدید داخل بدن مجموعه کاملی از آزمون‌ها می‌بایست داخل آزمایشگاه بر روی سلول‌های زنده و بعد بر روی حیوان انجام شود. اما معمولا نتایج این آزمون‌ها در آزمایشگاه شباهتی با آنچه در بدن حیوان صورت می‌گیرد ندارد. از این رو محققان به‌دنبال تغییری اساسی در طراحی آزمون‌های موجود در آزمایشگاه هستند.

در مطالعه‌ای که در مجله Small به چاپ رسید، محققان به این نتیجه رسیدند که برای جلوگیری از این پیامدها آزمون‌های ایستای آزمایشگاهی را با آزمون‌های پویا جایگزین کنند که تقریبا شبیه به شرایط پیچیده حیات و قابل مقایسه با آنچه در سیستم گردش خون و سیستم لنفاوی است.

پژوهشگران موفق شدند شرایط موجود در بدن را در آزمایشگاه شبیه‌سازی کرده و رفتار نانوذرات را در جریان‌های مختلف خون و لنفی بررسی کنند. به‌علاوه آنها روشی برای پاکسازی نانوذرات زمانی که وارد گره‌های لنفی می‌شوند ابداع کردند تا دوباره بتوان از این نانوذرات داخل سرم خون استفاده شود.

میونیک (Marijana Mionic) سرپرست تیم تحقیقاتی در قالب نانو-ترا و همکار علمی دانشگاه CHUV گفت که در حال حاضر انکوبه کردن سلول‌ها به‌صورت ایستایی صورت می‌گیرد. نانوذرات و داروها با دقت به جریان و سلول‌های ایستا اضافه می‌شود. با در نظر گرفتن مدت‌زمانی خاص قبل از واکنش و تاثیرات آن، شرایط نمونه زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود. وی افزود: در داخل بدن انسان سلول‌ها هرگز کاملا ایستا نیستند و در شرایطی پیچیده به‌صورت پویا قرار دارند. از این رو سنجش آزمون‌ها در شرایط آزمایشگاهی هرگز نمی‌تواند گواهی بر صحت این آزمون‌ها در داخل بدن موجود زنده باشد.

در این مطالعه محققان از پروتئین کرونا به‌عنوان فاکتوری برای تفاوت محیط آزمایشگاهی و داخل بدن استفاده کردند. این پروتئین زمانی که در تماس با محیط بیولوژیک قرار می‌گیرد در اطراف نانوذرات تشکیل می‌شود. حضور این پروتئین بر رفتار نانوذرات داخل بدن با تغییر خواص شیمیایی، فاصله و برهم‌کنش بین سلول‌ها تاثیر می‌گذارد. این پروتئین تحت تاثیر شدت و نوع جریان قرار می‌گیرد. میونیک اظهار داشت: تاثیر لنف بر روی پروتئین کرونا و سرنوشت نانوذرات تا الان کاملا نادیده گرفته شده بود، اگرچه تزریق زیرجلدی نانوذرات موجب اتصال سریع آنها به لنف‌های بیمار می‌شود.

این مطالعه نشان داد که ایجاد تغییر در شدت و نوع جریان، فاکتور فوق‌العاده مهم در رابطه با تشکیل پروتئین کرونا است. به‌عنوان مثال، در بیماری با فشار خون بالا، شرایط جریان خون و در نتیجه تشکیل پروتئین کرونا در مقایسه با فرد سالم متفاوت خواهد بود. در نتیجه نانوذرات در افراد مختلف کاملا متفاوت عمل می‌کند.

در نتیجه مطالعه سلولی در شرایط پویا برای مشاهده تشکیل پروتئین کرونا در شرایط آزمایشگاهی برای پیش‌بینی رفتار نانوذرات کاملا مفید و ضروری است. میونیک بیان داشت: زمانی که نتایج آزمون‌های آزمایشگاهی و داخل بدن متفاوت می‌شود، دانشمندان به این نتیجه می‌رسند که آنها نانوذرات را در مدل حیوانی اشتباهی تست کرده‌اند یا مواد شیمیایی کاملا به‌درستی استفاده نشده‌‌اند. اما ما بر باور هستیم که مشکل از مراحل ابتدایی به وجود آمده است؛ زمانی که تست‌های آزمایشگاه توسط نانوذرات انجام شده است. ایستا بودن این آزمون‌ها باعث ایجاد این اختلاف‌های فاحش در قبل و بعد از آزمون‌های حیوانی می‌شود.

 

منبع:

Debora Bonvin et al. Protein Corona: Impact of Lymph Versus Blood in a Complex In Vitro Environment, Small (2017). DOI: 10.1002/smll.201700409

کلمات کلیدی
More from فرانک بنی‌احمد

واکسن نانو ذرات؛ راه‌حلی موثر در درمان انواع سرطان

کد خبر: ۶۰۲۰۹۳ محققان مرکز پزشکی یوتی (UT) اولین نوع از واکسن...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *