رده جدیدی از پلیمرها

رده جدیدی از پلیمرها

 

کد خبر:۶۰۵۰۸۵

 

رده جدیدی از پلیمرها

تیمی از محققان روشی سریع و آسان برای ساخت سولفور شامل پلیمرها ارائه داده‌اند که برای تولید درمقیاس بالا هزینه کمتری نیاز دارد.

دستاوردهای این کار پژوهشی در ژورنال های Nature Chemistry و Angewandte Chemie منتشر شد و دریچه‌ای جدید برای ساخت محصولات جدید با استفاده از رده جدیدی از پلیمرها گشود. در این روش همچنین ضایعات کم‌خطرتری نیز تولید می‌شود. در این روش از کاتالیست‌های جدیدی استفاده می‌شود که به واکنش سرعت می‌بخشد و می‌تواند برای ساخت هر چیزی مانند بطری‌های آب و قاب‌های گوشی‌های همراه تا ابزار پزشکی و شیشه‌های ضد گلوله استفاده شود.

در سال ۲۰۰۱ مفهوم جدیدی از شیمی آلی با نام شیمی کلیک معرفی شد که در آن مجموعه‌ای از واکنش‌های قابل کنترل با واکنش‌پذیری بالا توصیف شد به نحوی که نیاز به هیچ  گونه تصفیه‌ای ندارند. در این نوع واکنش‌ها که پروتکل ساده‌ای دارند از مواد در دسترسی برای آغاز واکنش استفاده می‌شود و واکنش‌ها تحت شرایط ملایم‌تری انجام می‌شوند.

این تیم تحقیقاتی با استفاده از واکنش کلیک، زنجیره‌های طولانی از مولکول‌های حاوی گوگرد را ساخته‌اند که پلی‌سولفات‌ها و پلی‌سولفانات‌ها نامیده می‌شوند.

به گفته یی لیو مدیر گروه: “شیمی کلیک ابزار قدرتمندی برای کشف مواد است و می‌توانیم طیف گسترده‌ای از ابزارها را به منظور گسترش تحقیقات ارائه دهیم.”

در این تحقیقات از واکنش SuFEx استفاده شد، این واکنش به عنوان خانواده جدیدی از واکنش های کلیک در سال ۲۰۱۴ معرفی شد و به صورت مطمئن و سریعی پیوندهای شیمیایی جدیدی برای ارتباط با دیگر اجزا می سازد. درحالی که پلی سولفات ها پتانسیل بالایی برای رقابت با پلی کربنات ها (پلاستیک‌های مقاومی که برای مثال در لنزهای چشمی و بطری های آب و دیگر موارد استفاده می‌شوند) دارند،  از آن‌ها در صنعت به دلیل نبود فرآیندهای ساخت ساده در مقیاس های گسترده به ندرت استفاده می‌شود.

برای غلبه بر چالش تولید انبوه پلی‌سولفات‌ها و پلی‌سولفانات‌ها، تیم تحقیقاتی از کاتالیست‌ها و عوامل آغازگر مختلف برای بهینه‌سازی واکنش SuFEx استفاده کردند. آن‌ها همچنین با تکیه بر همکاران خود در موسسه مولکولی، خواص فیزیکی ماده ساخته شده را بررسی کردند تا تعیین کنند که پلیمرهای تازه تولید شده ثبات حرارتی دارند.

این روش جدید ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ برابر کمتر نسبت به روش‌های شناخته شده رایج به کاتالیست نیازمند است و مواد خطرناک کمتری نیز طی آن تولید می‌شود. با کم کردن ضایعات و بهبود تولیدات، هزینه‌ها کاهش می‌یابد و پلیمرهایی که به دلیل هزینه زیاد قابل استفاده در صنایع نبودند به کار گرفته می‌شوند. با به کارگیری این روش تحول جدیدی در صنعت پلیمر آغاز می‌شود.

لینک:

https://phys.org/news/2017-07-scientists-fast-chemistry-class-polymers.html

 

More from رضا اسلامی

تولید زیست سوخت از درختان مرده

کد خبر:۶۰۲۱۶۱ تولید زیست سوخت از درختان مرده نوعی سوسک کوهی بیش...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *