رحم مصنوعی امیدها را برای پرورش کودکان نارس به واقعیت نزدیک کرده‌است

رحم مصنوعی امیدها را برای پرورش کودکان نارس به واقعیت نزدیک کرده‌است

کد خبر: ۶۰۵۳۰۷

 

رحم مصنوعی امیدها را برای پرورش کودکان نارس به واقعیت نزدیک کرده‌است

پژوهشگران امیدوارند رحم مصنوعی برای رشد گوساله، بتواند در آینده برای نوزادان نارس انسان هم مورد استفاده قرار بگیرد. این رحم مصنوعی به طور موفقیت آمیز به مدت یک هفته توانست برای انکوبه کردن جنین گاو مورد استفاده قرار بگیرد و پژوهشگران امیدوارند این تکنولوژی را روزی برای نوزادان بسیار نارس استفاده کنند.

برنامه طولانی مدت مشارکتی شامل پژوهشگرانی از بنیاد تحقیقات زنان و نوزادان، دانشگاه وسترن استرالیا و بیمارستان دانشگاهی توکوهو ژاپن به دنبال راهی برای توسعه استراتژی‌های درمانی موثر مناسب برای نوزدان شدیدا نارس که در مرز زنده‌مانی (۲۲ الی ۲۳ هفتگی )  به دنیا می‌آیند، هستند. نتایج این پژوهش‌ها در هفته‌های گذشته در مجله آمریکایی زنان و زایمان نشان داد، گوساله نارس به طور موفقیت‌آمیز در محیط سالم و عاری از آلودگی رحم خارج از بدن، رشد قابل توجهی داشت. درمان برپایه محیط رحمی خارج از بدن به اختصار EVE  درمانی خوانده می‌شود.

محقق اصلی پروژه پروفسور مت کمپ (Matt Kemp) اذعان داشته، “با توسعه بیشتر این محصول، EVE  درمانی خواهد توانست از مرگ‌و‌میر نوزادان نارس با ارائه تکنولوژی که تاکنون وجود نداشته است، جلوگیری کند. طراحی استراتژی درمانی برای نوزدان نارس یک مسئله چالش‌برانگیز است. زیرا تنفس با ریه‌هایی که از نظر ساختاری و عملکردی بسیار نارس هستند، مشکل آفرین است.”

این گروه تحقیقاتی عقیده دارد که بهبود خروجی مطالعه‌شان خواهد توانست علاوه بر نوزادان نارس برای جنین هم مورد استفاده قرار بگیرد. به گفته پروفسور کمپ ابزار آنها در این مرحله باید شامل حمامی از مایع آمنیوتیک متصل به  یک جفت مصنوعی باشد. با الحاق این دو جز و مراقبت‌های مورد نیاز ما یک رحم مصنوعی خواهیم داشت. با تعبیه یک تبادل کننده گاز برای جنین ما امیدوار هستیم که بتوانیم یک سیستم تنفسی یدکی را برای تهویه و رساندن هوا به نوزادانی که سیستم تنفسی نارسی دارند، تولید کنیم. رویکرد نهایی، تکامل سیستم ریوی و سایر اندام‌های نوازد است.

این پژوهش نتیجه همکاری سه مرکز است و مثال خوبی در زمینه همکاری‌های بین‌المللی علمی است که پژوهشگرانی از ژاپن و استرالیا را با همکاری نزدیک یک کمپانی پیشرو در عرصه تکنولوژی پزشکی گرد هم آورده‌است.

پروفسور کمپ ادامه می‌دهد، ” این مطالعه نه تنها گروهی پیشرو را در جهت پیدا کردن روش درمانی مناسب که نیاز مبرم جامعه است، گرد هم آورده است، بلکه دیدگاه روشنی را در استفاده از این محصول در کلینیک دارد. EVE  درمانی و استفاده از از گوسفند به عنوان مدل نزدیک به انسان، پژوهشی طولانی مدت است که مورد توجه این گروه پژوهشی است. ما اکنون فهم بهتری از کاری که قرار است انجام دهیم و کاری که نباید انجام دهیم، داریم.”

حمایت مالی این پژوهش توسط چندین موسسه شامل بنیاد تحقیقات نوزادان و مادران، دولتمردان استرالیا و … تامین شده‌است.

 

 

منبع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/08/170817141714.htm

More from نگار نصراللهی

زندگی‌نامه جان کریگ ونتر(خالق حیات مصنوعی) قسمت سوم

کد خبر: Z_60326   زندگی‌نامه جان کریگ ونتر(خالق حیات مصنوعی) قسمت سوم...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *