رابطه تعجب‌آور بین قند خون و تومورهای بدخیم مغزی

رابطه تعجب‌آور بین قند خون و تومورهای بدخیم مغزی

کد خبر:۶۰۲۲۸۱

رابطه تعجب‌آور بین قند خون و تومورهای بدخیم مغزی

مطالعه‌ دانشگاه ایالتی اوهایو رابطه تعجب‌آور بین تومورهای مغز و قند خون را نشان می‌دهد. در حالی که بسیاری از سرطان‌ها در میان افراد مبتلا به دیابت شایع‌تر است، تومورهای سرطانی مغز به نام گلیوما میان کسانی که قند خون بالا و دیابت دارند، کمتر شایع است.

گلیوما یکی از رایج‌ترین انواع تومورهای سرطانی است که منشاء آن در مغز است. این سرطان از سلول‌ها و اعصاب اطراف آن آغاز می‌شود. این بیماری معمولا در سنین میانسالی تشخیص داده می‌شود. در حال حاضر، هیچ درمانی که تضمین بقای طولانی‌مدت برای این بیماری باشد، وجود ندارد.

این مطالعه توسط جودیت شوارتزبام (Judith Schwartzbaum) استادیار اپیدمیولوژی و یک محقق از مرکز جامع سرطان ایالتی اوهایو انجام شد. این دو به‌دنبال کشف دلیل این ارتباط بودند.

این مقاله علمی شامل داده‌هایی از دو مطالعه بزرگ طولانی‌مدت است. یکی، به نام AMORIS، شامل ۵۲۸۵۸۰ فرد سوئدی و دیگری شامل ۲۶۹۳۶۵ نفر از افراد اتریشی و سوئدی. در مجموع در ۸۱۲ نفر از شرکت‌کنندگان گلیوما توسعه یافت.

شوارتزبام گفت: «ممکن است خود تومور، سطح قند خون را تحت تاثیر قرار داده و یا اینکه ممکن است قند خون بالا یا دیابت، به شکلی متناقض با یک عامل حفاظتی خطر ابتلا به تومور مغزی را کاهش دهند. برای مثال، فاکتور رشد شبه‌انسولین که با عود تومورهای مغزی مرتبط است و در سطوح پایین‌تر در افراد مبتلا به دیابت نسبت به کسانی که این بیماری را ندارند، یکی از عوامل موثر است.

شوارتزبام افزود: «مغز تنها حدود ۲ درصد از وزن بدن را تشکیل می‌دهد، در حالی که چیزی حدود ۲۰ درصد از گلوکز موجود در بدن را مصرف می‌کند.»

گفتنی است تحقیقات بیشتر برای تعیین اثرگذاری غذاهای مورد مصرف و اثر آنها بر توسعه سرطان مغز  نیاز است.

مرجع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/05/170503080228.htm

کلمات کلیدی
More from لیلا بختیاری

آیا شما ویژگی‌های یک کارآفرین موفق را دارید؟

شما ممکن است از خود بپرسید که آیا من یک کارآفرین هستم؟...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *