مایکروسافت برای ذخیره‌سازی داده‌های دیجیتال روی DNAتلاش می‌کند

مایکروسافت برای ذخیره‌سازی داده‌های دیجیتال روی DNAتلاش می‌کند

کد خبر:۶۰۳۲۸۵

 

مایکروسافت برای ذخیره‌سازی داده‌های دیجیتال روی  DNAتلاش می‌کند

در آینده‌ای نه‌چندان دور، برای ذخیره اطلاعات روی سرورهای کلاود مایکروسافت از DNA استفاده خواهید کرد. طی شش سال گذشته دانشمندان به این مارپیچ دوگانه روی آورده‌اند تا بتوانند از آن به‌عنوان ابزار ذخیره‌‌سازی بسیار کارآمد داده بهره گیرند. در سال ۲۰۱۱ محقق دانشگاه هاروارد توانست این ایده را به‌صورت جدی مطرح کند و یکی از کتاب‌هایش را به همراه چندین تصویر و یک برنامه جاوا اسکریپت روی مولکول‌های DNA ثبت کند. سال گذشته هم تیمی از محققان مایکروسافت و دانشگاه واشنگتن توانستند رکوردی را از خود بر جای گذاشته و ۲۰۰ مگابایت داده را روی DNA ذخیره کنند؛ امسال نیز پژوهشگران از DNA برای ذخیره‌سازی یک فیلم کلاسیک فرانسوی، یک ویروس کامپیوتری و گیفت کارت ۵۰ دلاری آمازون استفاده کردند.

حال مایکروسافت امیدوار است تا فناوری فوق را به‌صورت تجاری به کار گیرد. این کمپانی اعلام کرد تا پایان همین دهه میلادی، می‌تواند سیستم‌های ذخیره‌سازی مبتنی بر DNA را عملیاتی ساخته و دیتاسنترهایی را بر اساس این تکنولوژی برپا دارد.

«داگ کارمین» مدیر تحقیقاتی مایکروسافت می‌گوید محصول نهایی آنها تقریبا به اندازه دستگاه‌های زیراکس قدیمی خواهد بود. او اضافه کرد: «طی سه سال آینده برند «ذخیره‌سازی با DNA» به ثبت می‌رسد و حداقل یک مرکز داده به‌صورت آزمایشی در مقیاس تجاری فعال می‌شود.

استفاده از DNA به‌عنوان ابزار ذخیره‌سازی اطلاعات کاملا منطقی است، چون کارکرد اصلی آنها نیز همین است و تمام اطلاعات مربوط به یک شخص را در فضایی بسیار کوچک در خود نگهداری می‌کنند. سازوکار ثبت و حفظ اطلاعات در DNA هم شباهت زیادی به سخت‌افزارهای کنونی ما دارد، با این تفاوت که به جای ۰ و ۱ از چهار حالت A/G/C/T استفاده می‌کند.

با این حال موانع زیادی پیش‌روی عمومی شدن این فناوری وجود دارد؛ اگرچه تعیین توالی DNA هر روز ارزان‌تر می‌شود، اما هنوز به اندازه کافی مقرون‌به‌صرفه نیست تا جایگزین حافظه فلش شود. در سال جاری شرکت «ایلومینا (Illumina)» اعلام کرد طی کمتر از ۱۰ سال هزینه تعیین توالی کل ژنوم انسان را به زیر ۱۰۰ دلار می‌رساند؛ طبیعی است که پیشرفت بیشتر در این حوزه می‌تواند مسیر دستیابی به سیستم‌های ذخیره‌سازی مبتنی بر DNA را کوتاه‌‌تر سازد.

لازم به ذکر است رویکرد جدی مایکروسافت برای استفاده از فناوری مذکور، می‌تواند خیال دیگر شرکت‌ها را از فعالیت در این حوزه راحت ساخته و پیشرفت‌ها را تا حد زیادی سرعت بخشد. باید دید آیا بالاخره طی پنج سال آینده می‌توانیم اطلاعات‌مان را روی DNA ذخیره کنیم، یا اینکه مسیر علم به‌طور کلی تغییر می‌کند و با راهکارهای عجیب و غریب دیگری روبه‌رو خواهیم شد.

 

 

 http://gizmodo.com/microsoft-reportedly-wants-to-use-dna-for-cloud-data-st-1795438426

Tags from the story
, ,
More from بهنام پیشگاهی

کشف یک ماده شفاف نازک که سلول‌های الکتریکی و خورشیدی را ارتقا می‌بخشد

کد خبر:۶۰۲۲۵۱     کشف یک ماده شفاف نازک که سلول‌های الکتریکی...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *