کشف راهی جدید برای تبدیل دی‌اکسید‎کربن به مونواکسیدکربن

شیمیدانها فرآیند جدیدی برای تبدیل دی‌اکسیدکربن به مونواکسیدکربن یافتند. این فرآیند چارچوبی برای تولید سوخت و محصولات شیمیایی از کربن منتشر شده از سوختهای فسیلی ایجاد میکند.

کد خبر: ۶۰۷۰۱۷

تاریخ انتشار: ۲۸ جولای ۲۰۱۷


شیمیدان­ها در دانشگاه­های Yale University و Oregon State University فرآیند جدیدی برای تبدیل دی‌اکسیدکربن به مونواکسیدکربن یافتند. این فرآیند چارچوبی برای تولید سوخت و محصولات شیمیایی از کربن منتشر شده از سوخت­های فسیلی ایجاد می­کند.

کاهش الکتروشیمیایی دی‎اکسیدکربن (ایده استفاده از الکتریسیته برای تبدیل CO۲ به فرآورده‌­های با ­ارزش) به شکل گسترده‌­ای برای توسعه تکنولوژی‌­های حوزه انرژی مورد توجه قرار گرفته است. این روش نه‌تنها دی‎اکسیدکربن موجود در اتمسفر را از بین می‌­برد بلکه آن­‌را تبدیل به مونواکسیدکربن می‌­کند که به عنوان ماده خام شیمیایی و سوخت در صنایع مورد استفاده قرار می‌­گیرد.

هایلیانگ وانگ استادیار شیمی دانشگاه Yale، گری برودویگ رییس دانشکده شیمی و پروفسور در همین دانشگاه به همراه ژیانچنگ فنگ استادیار دانشگاه ایالتی اورگان در این یافته جدید با هم همکاری داشتند و در تاریخ ۲۶ جولای ۲۰۱۷ مقاله خود را در مجله معتبر ACS Central Science به چاپ رساندند. برودویگ و وانگ عضو هیئت علمی دانشکده علوم انرژی در دانشگاه Yale می‌باشند.

محققان یک ترکیب روی-پورفیرین را که به عنوان کاتالیست به صورت غیر معمول عمل می‌­کند، کشف کردند: یون فلز روی چسبیده در ماده واکنش‌­دهنده، تا زمانی که یون پورفیرین (یا لیگاند) کاهش پیدا نکرده و الکترو‌‌‌ن‌­های خود را برای تکمیل واکنش مصرف نکرده است، به حالت اکسیدی تبدیل نمی‌شود.

آقای وانگ در این­باره گفت: “الکتروکاتالیست روی-پورفیرینی که در این کار گزارش شده است توانایی تبدیل دی‌اکسیدکربن به مونواکسیدکربن را با بازده بالای ۹۰ درصد دارد.”

Publication: Yueshen Wu, et al., “Electroreduction of CO۲ Catalyzed by a Heterogenized Zn–Porphyrin Complex with a Redox-Innocent Metal Center,” ACS Cent. Sci., 2017; DOI: 10.1021/acscentsci.7b0016

 

 

منبع:

https://scitechdaily.com/scientists-discover-a-new-approach-for-changing-co2-into-co/

More from سحر احمدوند

در نهایت نیمی از ماده موجود در جهان هستی کشف شد!

کد خبر:۶۰۷۲۷۲ تاریخ انتشار: ۹ اکتبر ۲۰۱۷   در نهایت نیمی از...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *