دلیل پخش سلول‌های سرطان و راه‌حل این مشکل

دلیل پخش سلول‌های سرطان و راه‌حل این مشکل

کد خبر:۶۰۴۰۷۲

آشنایی با سلول‌های سرطان

درمان سرطان می‌تواند دشوار باشد؛ مورد اول این است که سلول‌های سرطان تمایل دارند به‌سرعت پخش شوند که این با نام متاستاز شناخته می‌شود و رفتاری است که گاهی ناشناخته می‌ماند. برخی سرطان‌ها به مشکلاتی جهانی تبدیل شده‌اند و طبق آمار سازمان جهانی بهداشت موجب یک مرگ از هر شش مرگی شده‌اند که در سطح جهانی برای افراد رخ می‌دهد. ۹۰ درصد این مرگ‌ها هنگامی رخ می‌دهد که سرطان متاستاز می‌شود. اما اگر از پخش سلول‌های سرطان جلوگیری کنیم چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ این ایده‌ای است که دلیل تحقیقات گروهی از محققان دانشگاه جان هاپکینز  است و به‌تازگی در ژورنال Nature Communications منتشر شده است.

محققان متوجه شدند کلید این کار شناخت این است که چه عاملی رفتار متاستاز را تحریک می‌کند. حسینی جایاتیلاکا نویسنده مسئول این پژوهش بیان کرد: «ما متوجه شدیم این اندازه کلی تومور اولیه نیست که موجب می‌شود سرطان پخش شود و در مراحل اولیه دانسیته سلول عامل مهمی است که باعث تحریک متاستاز می‌شود.»

بهبود بیمار

پیش از این مطالعه، مفهوم کلی موجود درباره متاستاز این بود که این رفتار هنگامی رخ می‌دهد که تومور رشد کند. تیم تحقیقاتی سلول‌های تومور را در یک محیط سه‌بعدی که بافت انسانی را تقلید می‌کند، مطالعه کردند و دریافتند که در شرایط انباشتگی در سلول‌های سرطانی (نه لزوما به هنگام رشد تومور) چه عاملی متاستاز را تحریک می‌کند. آنها همچنین پروتئین‌های اینترلوکین ۶ و اینترلوکین ۸ را که موجب پخش سلول‌های سرطانی می‌شود، شناسایی کردند.

با انجام این کار، محققان قادر به توسعه درمان بی‌نظیری شدند که به جای اینکه تومور در حال رشد را هدف قرار دهد، به‌طور مستقیم متاستاز را مورد هدف قرار می‌دهد. این درمان پتانسیل این را دارد که از متاستاز جلوگیری کند و بنابراین فرد مبتلا به سرطان بهبود می‌یابد.

در این مطالعه متوجه می‌شوید که برای یک هدف خاص داروی مورد نظر و درمان ویژه را طراحی کنید. محققان همچنین مطرح کردند که یک دارو یا یک درمان ممکن است به تنهایی بیماری را درمان نکند. به همین دلیل ترکیبی از انواع داروها و درمان‌‌ها باید رفتار متاستاز را هدف قرار دهند.

 

لینک:

https://futurism.com/researchers-uncover-what-causes-cancer-cells-to-spread-and-how-we-can-slow-it/

کلمات کلیدی
More from ناهید عزیزی

دیابت نوع یک و واکسن آن!

کد خبر:۶۰۵۰۸۳   دیابت نوع یک و واکسن آن!   دیابت نوع...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *