اختراع دستگاه مترجم قابل حمل برای نابینایان

اختراع دستگاه مترجم قابل حمل برای نابینایان

 

کد خبر:۶۰۲۳۰۲

اختراع دستگاه مترجم قابل حمل برای نابینایان

 

شش دانشجوی مهندسی در ام‌آی‌تی، دستگاه قابل حملی را طراحی کرده‌اند که متن را بی‌درنگ به خط بریل تبدیل می‌کند.

نمونه اولیه این دستگاه در اوایل سال ۲۰۱۶ ساخته شد و از آن زمان تاکنون این دستگاه که تاکتیل نامیده می‌شود دستخوش تغییر و تحول شده است. هم‌اکنون این دستگاه به اندازه یک جعبه آب‌نبات و قابل حمل است. همچنین دانشجویان برای ثبت پتنت این دستگاه اقدام کرده‌اند.

چیزی که تاکتیل را از دیگر مترجم‌های بریل جدا می‌کند، قیمت پایین آن است. بسیاری از دستگاه‌های موجود گران هستند و قادر به ترجمه متون دیجیتالی نیستند.

برای مثال یکی از دستگاه‌های موجود که به کامپیوتر و گوشی متصل می‌شود ۲۵۹۵ دلار است. سازندگان تاکتیل امیدوارند قیمت این دستگاه را به کمتر از ۲۰۰ دلار برسانند.

دانشجویانی که این دستگاه مترجم را اختراع کرده‌اند، قصد دارند تاکتیل را ارتقا دهند و اهدافی به این منظور دارند. آنها اخیرا برنده جایزه ۱۰۰۰۰ دلاری دانشجویی لاملسون شدند که از آن به‌منظور بهبود دستگاه استفاده می‌کنند.

این دستگاه هم‌اکنون تنها قادر به گرفتن یک عکس است و  هدف سازندگان ایجاد یک اسکنر دستی است که به کاربر اجازه می‌دهد کل صفحه را به یکباره اسکن کند.

اگر آنها در این امر موفق شوند، دستگاه برای استفاده ساده‌تر می‌شود و این مشکل که کاربران به یاد بسپارند در کدام نقطه یک صفحه بودند، حذف می‌شود.

در حال حاضر توجه بیشتری به دسترسی افراد معلول نسبت به گذشته وجود دارد و اتحادیه اروپا قوانینی را وضع کرده است که خدمات و محصولات بیشتری به افراد معلول از جمله نابینایان ارائه شود.

حدود ۳/۱ میلیون نفر فرد نابینا فقط در ایالات متحده وجود دارد و سازمان جهانی بهداشت تخمین می‌زند که حدود ۲۸۵ میلیون نفر در سراسر جهان به بیماری‌های مربوط به بینایی مبتلا هستند و حدود ۳۰ میلیون نفر از این افراد، نابینا و ۲۴۶ میلیون نفر از این افراد، کم‌بینا هستند.

بنیاد آمریکایی نابینایان حدس می‌زند تنها کمتر از ۱۰ درصد افراد نابینا خط بریل را می‌دانند و این به‌دلیل کوتاهی معلمان این منطقه است.

با این وجود ظرف حدود دو سال تاکتیل در بازار خواهد بود و تاکتیل این توانایی را دارد که هر کتابی را در هر کتابخانه‌ای در دسترس افرادی قرار دهد که بریل می‌دانند. همچنین با کمک این دستگاه آموزش و یادگیری بریل ساده‌تر می‌شود.

لینک:

http://www.sciencealert.com/this-new-portable-translator-can-convert-text-to-braille-in-real-time

کلمات کلیدی
More from ناهید عزیزی

رویداد هفته شهرهای هوشمند

رویداد هفته شهرهای هوشمند کد خبر:R6030 نام رویداد: هفته شهرهای هوشمند ۲۰۱۷...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *