دستگاه کوچکی که آلودگی هوا را به سوخت تبدیل می‌کند

دستگاه کوچکی که آلودگی هوا را به سوخت تبدیل می کند

کد خبر:۶۰۲۳۰۶

دستگاه کوچکی که آلودگی هوا را به سوخت تبدیل می کند

 

سوخت هیدروژنی

دانشمندان دانشگاه آنتورپ و دانشگاه لوون در بلژیک راه حل ابتکارانه جدیدی برای حل آلودگی دارند. آن ها دستگاه کوچکی را ساخته اند که هوای آلوده را فیلتر می کند و انرژی تولید می کند.

این دستگاه یک سلول فوتوالکتروشیمیایی دو مکانه است که در یک مکان هوا فیلتر می شود و به کمک یک فوتوآند خالص می شود. فرایند تولید هیدروژن می کند و توسط یک کاتد در پشت غشا که دو مکان را از هم جدا می کند جمع می شود. این هیدروژن می تواند ذخیره شود و بعد به عنوان سوخت استفاده شود.

به گفته پروفسور سامی وربروگن: “در گذشته این سلول ها برای استخراج هیدروژن از آب استفاده می شد. امروزه ما کشف کرده ایم امکان پذیر است که حتی به طور موثرتری از هوای آلوده نیز امکان پذیر است.”

در حال حاضر دستگاه فقط چند متر مربع را می سنجد، بنابراین نمی تواند برای آلودگی های بزرگ استفاده شود. هرچند ایده پشت دستگاه فوق العاده امیدوارکننده است.

آینده خالی از آلودگی

درحالی که دستگاه کوچک پژوهشگران برای استفاده در آلودگی راه درازی در پیش دارد، این نوع از تفکر و نوآوری کلیدی برای پیشرفت است.  تولید انرژی پاک و آلودگی هر دو مسئله های بزرگ و وخیم محیطی و مالی و مشکلات پزشکی را به همراه دارند.

خوشبختانه، تعداد زیادی از دولت ها به دنبال رفع این مشکلات هستند. برای مثال چین یکی از عوامل ایجاد گازهای گلخانه ای و آلودگی هوا است. سموم موجود در هوای این کشور خطرات بهداشتی فوری و جدی را برای شهروندان در بر دارد. در پاسخ، دولت بر روی منابع انرژی تجدیدپذیر  با هدف بهبود استاندارد تولید گاز گلخانه ای سرمایه گذاری کرده است. اخیرا در جزیره رود اولین مزرعه بادی ساحلی در ایالات متحده برپا شد. همچنین کشورهایی مانند آلمان، کاستاریکا و کانادا گام های بزرگی برای حذف استفاده از سوخت های فسیلی برداشته اند.

راه حل های مبتکرانه و خلاقانه مانند این سلول سوختی پاک کننده هوا می توانند یخش هایی از پاسخ باشند. تغییر امکان پذیر است و ما فقط باید از تغییرات استقبال کنیم.

لینک:

https://futurism.com/a-tiny-device-can-transform-air-pollution-into-usable-fuel/

More from رضا اسلامی

نانو کریستال‌های پوشش داده شده با گرافن، هیدروژن وسایل نقلیه هیدروژنی را ذخیره می‌کنند.

کد خبر: ۶۰۷۰۲۵ تاریخ انتشار: ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۷ پژوهشگران مخلوطی پودری از نانوکریستال‌های...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *