دستگاه تولیدکننده امواج فراصوت برای بهبود زخم‌های مزمن دیابتی

تیمی از دانشگاه شفیلد انگلستان دستگاه تولیدکننده امواج فراصوت برای کمک به درمان زخم‌های مزمن دیابتی را توسعه داده‌اند. نتایج تحقیقات این تیم در مجله تحقیقاتی پوست به چاپ رسیده است.

گروهی از دانشمندان دانشگاه درکسل دستگاه تولیدکننده امواج فراصوت قابل حمل جهت مراقبت از زخم را توسعه داده‌اند.

این دستگاه که کوچک‌تر از ساعت مچی است، با تمرکز بر حفظ رطوبت به درمان زخم‌های مزمن کمک می‌کند. به‌دلیل اندازه کوچک آن، دستگاه را می توان در هر سطح زخم خاص قرار داد. هنگامی که دستگاه به بدن متصل است، با تولید فرکانس ۲۰ کیلو هرتز که بالاتر از محدوده قابل شنوایی انسان است، امواج فراصوت را تولید می‌کند. امواج صوتی پس از آن در چرخه ۲۴ ساعته کار می کنند و موجب فعال شدن سلول‌ها برای بهبود زخم می‌شوند.

نمونه اولیه از دستگاه در یک کارآزمایی بالینی توسط تیم محقق درکسل به رهبری مایکل واینگارتن راه‌اندازی شد. در یک گروه ۲۰ نفره، پنج نفر از آنها دستگاه را یک بار در روز به مدت یک ماه استفاده کرده و نتایج نشان داد که زخم آنها تا ۱۵ درصد سریع‌تر شفا یافته است. از آنجا که دستگاه کوچک و قابل حمل است می توان آن را در خانه یا بیرون استفاده کرد و همین سبب صرفه‌جویی در وقت باارزش و پول بیماران می‌شود.

برای اندازه‌گیری موفقیت دستگاه، تیم درکسل از یک سیستم ویژه نظارت نزدیک به مادون قرمز استفاده کردند. این مانیتور، آهنگ رشد عروق خونی در مورد اثرات درمان با امواج فراصوت را به‌صورت دقیق گزارش می کند.

 

مرجع:

http://www.advancedtissue.com/researchers-develop-ultrasound-device-for-wound-care/

http://drexel.edu/now/archive/2016/November/Ultrasound-Wound-Healing-Device/

More from لیلا بختیاری

ویدئوکست: ایمنی درمانی؛ راهی برای مبارزه با سرطان

در حال حاضر پزشکان از روش‌های مختلفی برای مبارزه با بیماری سرطان...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *