دانشمندان سعی دارند به کدهای حافظه درون مغز دسترسی پیدا کنند

دانشمندان سعی دارند به کدهای حافظه درون مغز دسترسی پیدا کنند

کد خبر:۶۰۳۲۰۲

دانشمندان سعی دارند به کدهای حافظه درون مغز دسترسی پیدا کنند

در دو مطالعه مختلف که روی الگوهای حافظه در مغز انسان انجام گرفت، دانشمندان توانستند کشف کنند که مغز انسان چگونه حافظه را ذخیره و بازیابی می‌کند. مطالعه اول به این نتیجه رسید که هر واحد حافظه با یک الگوی منحصربه‌فرد درون شبکه عصبی مغز حک می‌شود. در حالی که تحقیق دوم به این نتیجه رسید که در مغز سرعت یادآوری خاطرات بسیار بیشتر از سرعت ذخیره کردن آن است. این تحقیقات روی بیمارانی که از صرع مقاوم به درمان رنج می‌بردند انجام گرفت.

دکتر زاقلو گفت: هدف اولیه این کار توقف حمله ناگهانی صرع در این بیماران بود، اما بستری به وجود آورد تا بفهمیم مغز انسان چگونه کار می‌کند.

در هر دو مطالعه محققان حین تست کردن حافظه افراد فعالیت‌های الکتریکی مغز آنها را ثبت کردند. به بیماران صدها جفت لغت نشان داده شد، لغاتی مانند: «مداد و اسقف» و یا «پرتقال و نیروی دریایی». سپس یکی از لغات به آنها نشان داده شد و محققان از آنان خواستند تا یکی از لغات را به یاد بیاورند.

در یکی از تحقیقاتی که در مجله علوم اعصاب چاپ شد، بیماران توانسته بودند ۳۸ درصد از جفت‌های لغاتی که به آنان نشان داده شده بود را به یاد بیاورند. رکوردهای مغناطیسی گرفته‌شده از امواج مغزی نشان دادند که تجربه حفظ کردن و به یاد آوردن لغات اغلب در لوب زمانی و قشر پری‌فورتال مغز روی می‌دهد. با این وجود دانشمندان نشان دادند امواجی که حین یادآوری لغات ساطع می‌شوند، بسیار سریع‌تر از امواجی که حین ذخیره اولیه لغات ساطع شده بودند عمل کرده‌اند.

دکتر زاقلو در این خصوص گفت: «نتایج تحقیقات ما نشان می‌دهند که احتمالا فرایند یادآوری سریع‌تر از حفظ کردن انجام می‌شود.»

در مطالعه دوم که در مجله بیولوژی چاپ شد، محققان از شبکه جدیدی با عنوان میکروالکترودهای حجم بالا استفاده کردند که این شبکه فعالیت‌های صدها جفت عصب مغزی را حین فرایند یادآوری رصد می‌کرد. این چیدمان الکترود در چین سینوسی میانی قشر زمانی مغز کاشته شدند تا از طریق آنها لغات، چهره‌ها و فاصله‌ها کنترل شوند.

در این مطالعه بیماران توانستند ۲۳ درصد از جفت‌های لغتی را به یاد بیاورند. وقتی محققان به رکوردهای مغناطیسی ثبت‌شده توجه کردند، فهمیدند الگویی که نورون‌ها حین به یاد آوردن صحیح لغات از آن تبعیت کرده‌اند، بسیار شبیه الگویی است که حین یادگیری از آن استفاده شده است. به‌‌علاوه نتایج نشان داد تمام فعالیتی که نورون‌ها در رابطه با یک جفت لغت خاص از خود بروز می‌دهند، مختص همان جفت لغت است و زمانی که بیمار لغت را به یاد می‌آورد، نورون‌ها دیگر فعالیتی ندارند و اصطلاحا خاموش هستند. این بدین معنی است که مغز میزان مشخص و کمی از نورون‌ها را به هر واحد حافظه اختصاص می‌دهد.

دکتر زاقلو تصریح کرد: «نتایج به دست آمده از این مطالعات می‌تواند پشتوانه‌ای برای این ایده باشد که هر واحد از حافظه در مغز با استفاده از یک الگوی ارتباطی خاص و منحصر‌به‌فرد نورونی در مغز کدگذاری می‌شود.

تیم تحقیقاتی دکتر زاقلو برنامه دارند تا در آینده چگونگی شکل‌دهی و بازیابی حافظه در مغز را مورد بررسی قرار دهند تا بفهمند که آیا این امکان وجود دارد تا از تکنیک‌های مشابه برای فهمیدن کدهای الکتریکی مغز افراد مبتلا به صرع مقاوم به درمان استفاده کنند؟

منبع:

    https://www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170602112806.htm

کلمات کلیدی: حافظه، امواج مغزی ، الگوهای نورونی

More from هانا بهرامی - مینا نیازی

دانشمندان سعی دارند به کدهای حافظه درون مغز دسترسی پیدا کنند

کد خبر:۶۰۳۲۰۲ دانشمندان سعی دارند به کدهای حافظه درون مغز دسترسی پیدا...
مشاهده مطلب