درمان میگرن با کتامین موجود در مواد مخدر

درمان میگرن با کتامین موجود در مواد مخدر!

کد خبر: ۶۰۸۰۲۴

تاریخ انتشار: ۲۳ اکتبر ۲۰۱۷

درمان میگرن با کتامین موجود در مواد مخدر!

هنگامی که نام کتامین را  می‌شنوید، ممکن است آن را جزء  داروهای غیر‌قانونی قرار دهید که باعث توهم می‌شود. اما جالب است بدانید که این ماده جزء داروهای  بیهوشی قدرتمند نیز  هست که در فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی ذکر شده است.

در حال حاضر به نظر می‌رسد که یک کاربرد شگفت انگیز دیگر نیز برای آن پیدا شده است.  معالجه میگرن‌هایی که درمان ندارند. آخرین مطالعه بر روی ۶۱ بیمار مرد انجام گرفته است  که از میگرن مزمن رنج می‌بردند و به هیچ یک از درمان های موجود پاسخ نمی‌دادند. این نوع میگرن با عنوان سردرد مقاوم و یا میگرن غیر قابل تحمل شناخته شده است. اگرچه  این نوع میگرن تنها کمتر از ۱ درصد از بیماران مبتلا را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما بسیار شدید می باشد و درد آن گاهی یک روز یا حتی بیشتر طول می‌کشد.

استفاده از تزریق کتامین داخل وریدی برای میگرن‌های حاد مفهوم کاملا جدیدی نیست، اما به نظر می‌رسد این درمان “آخرین گزینه ” است چراکه این ماده به طور گسترده ای در دسترس نیست. بنابراین برای بیمارانی که به شیوه های درمان معمول پاسخ نداده اند  مناسب است.  بیماران در این مطالعه همه تزریق کتامین را در بیمارستان دانشگاه توماس جفرسون دریافت کردند. در بیمارستان مزایای بالینی این ماده نیز بررسی شد.  هر یک از این شرکت کنندگان، دوره تزریق کتامین را در بیمارستان طی یک دوره ۳-۷ روزه دریافت کردند و تقریبا شدت میگرن  ۷۵ درصد از بیماران در مقایسه با گذشته، کمتر شد. شدت میگرن به طور معمول در مقیاس ۰-۱۰ رتبه بندی می‌شود و به طور متوسط ​​۶۱ بیمار دارای شدت ۷.۵ بود. پس از درمان با  کتامین و خروج از بیمارستان، میانگین شدت درد بیماران به ۳.۴ کاهش یافت.

ریک شوئنک، متخصص بیهوشی، می‌گوید: مطالعه ما تنها بر روی درمان کوتاه مدت متمرکز بود، اما امید می‌رود که این ماده بتواند در درمان دراز مدت هم موثر باشد. بنابراین در گام بعدی،  باید جمعیت آماری مورد مطالعه بیشتر شود . او همچنین مدعی است که با این بررسی ما به طور قطع نمی‌توانیم بیان کنیم که کتامین به تنهایی منجر به کاهش درد شده است، بلکه مطالعات تکمیلی برای اثبات این ادعا نیاز است. و این کار مبنایی برای تحقیقات آتی به شمار می‌رود.

نتایج این مطالعه در کنفرانس بیهوشی ۲۰۱۷ ارائه شده است.

 

 

منبع لینک خبر:

 

http://www.sciencealert.com/ketamine-drug-useful-for-chronic-migraines-new-study-evidence

More from سیده فاطمه حسینی

تولید موفقیت آمیز واکسن ابولا

کد خبر:۶۰۷۱۷۵ تاریخ انتشار: ۱۰ اکتبر ۲۰۱۷ تولید موفقیت آمیز واکسن ابولا پژوهشگران ...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *