درمان بیماری‌های عفونی به کمک انگل‌های درون بدن انسان!

درمان بیماری‌های عفونی به کمک انگل‌های درون بدن انسان!

کد خبر:۶۰۶۲۰۱

درمان بیماری‌های عفونی به کمک انگل‌های درون بدن انسان!

انگل‌ها به طور کلی برای میزبان خود مضر هستند و بسیاری از آن‌ها منجر به  بیماری‌ها و یا حتی مرگ می‌شوند. تحقیقات نشان می‌دهد که برخی از انگل‌ها، هرچند به تنهایی مضر هستند، اما می‌توانند به میزبان خود کمک کنند تا در مقابل عفونت‌های مرگبار مقاومت کرده و با آ‌ن‌ها مبارزه کند. این امر، پیامدهای مهمی برای چگونگی مدیریت بیماری‌های عفونی دارد، اما در حال حاضر پژوهشگران در این‌باره اطلاعات کمی دارند.

مطالعه جدید منتشر شده در Evolution Letters، به ما می‌گوید که انگل‌ها می‌توانند به راحتی مکانیسم‌های مختلفی را برای دفاع از میزبان خود از سایر عفونت‌ها تدوین کنند..

این ضرب‌المثل که “دشمن دشمن من دوست من است” مدت‌هاست در جامعه‌ی انسانی کاربرد دارد و فقط به انسان‌ها محدود نمی‌شود. دنیای طبیعی پر از نمونه‌هایی است که پارازیت‌ها در برخی شرایط مضر هستند و در شرایط دیگر مفید. برای مثال باکتری‌هایی که در روده‌های ما زندگی می‌کنند گاهی اوقات باعث بروز مشکلاتی می‌شوند، اما می‌توانند باعث جلوگیری از آسیب دیدن بدن توسط میکروب‌های مضر مانند Salmonella enterica نیز شوند این میکروب باعث مسمومیت غذایی می‌شود. به طور مشابه، باکتری‌هایی که معمولا حشرات را آلوده می‌کنند نیز می‌توانند از عفونت‌های مرگبار بیشتر محافظت کنند. همچنین پروانه لارو نیز اگر به یک انگل خاص آلوده باشد شانس بیشتری برای زنده ماندن در مقابل برخی بیماری‌های کشنده دارند. این نمونه‌ها نشان می‌دهد که آلوده بودن لزوما بد نیست و گاهی اوقات می‌تواند سودمند باشد. اما چگونه انگل‌ها می‌توانند برای میزبان خود مفید باشند؟ آزمایشات اخیر نشان داده است که باکتری‌های مضر  در کرم‌های میکروسکوپی در چند روز می‌توانند تکامل پیدا کنند تا از میزبان خود در مقابل یک عفونت کشنده حفاظت کنند. این نتیجه نشان می‌دهد که باکتری‌ها می‌توانند به سرعت در حفاظت از میزبان خود در مقابل سایر بیماری‌های عفونی رشد کنند.

با استفاده از مدل سازی ریاضی و  بررسی تکامل، دو نوع حفاظت از میزبان وجود دارد: مقاومت و تحمل.

در انگل‌هایی که میزبان خود را مقاوم می‌کنند احتمال این‌که گونه دوم بتواند آن‌ها را آلوده سازد، کاهش می‌یابد، مانند زمانی که باکتری‌ها در روده‌ها باعث جلوگیری از استعمال سایر میکروب‌ها می‌شوند. در مقابل، انگل‌هایی که تحمل‌پذیری میزبان خود را افزایش می‌دهند، آسیب‌های ناشی از گونه‌های دیگر را پس از آن که آن‌ها را آلوده می‌کند، کاهش می‌دهد. اما تفاوت‌های گوناگونی میان دو نوع حمایت وجود دارد. به عنوان مثال، مقاومت معمولا تعداد جمعیت میزبان را افزایش می‌دهد، اما تحمل می‌تواند اثر منفی داشته باشد، زیرا باعث افزایش شیوع کلی بیماری می‌شود. این تفاوت‌ها نشان می‌دهد که مکانیزم حفاظت، بسیار مهم است. سوالات زیادی درباره این مکانیسم‌ها وجود دارد که پاسخ دادن به آن‌ها می‌تواند به پیدا کردن راه‌های جدید برای درمان بیماری‌های عفونی کمک کند.

 

لینک خبر:

http://www.sciencealert.com/parasites-inside-your-body-could-actually-be-protecting-you

کلمات کلیدی
, ,
More from سیده فاطمه حسینی

کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد با مصرف آسپرین

کد خبر:۶۰۸۰۲۵ تاریخ انتشار: ۲۰ اکتبر ۲۰۱۷ کاهش خطر ابتلا به سرطان...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *