دانشمندان تار عنکبوت آنتی‌بیوتیکی ساخته‌اند که برای بهبود زخم مناسب است

پس از پنج سال تلاش، دانشمندان در انگلستان راهی را برای ساخت تار عنکبوت مصنوعی که دارای خواص آنتی‌بیوتیکی است، یافتند که می‌تواند به انتقال داروها و بستن زخم‌های باز با کاهش خطر ابتلا به عفونت کمک کند.

این ماده جدید ابریشمی از باکتری E.coli سنتز  شده است. این باکتری و مولکول‌های چسبیده به ساختار آن، به داخل زخم ریخته می‌شوند تا بانداژ بهتری ایجاد کند.

نیل توماس، نویسنده مسئول این مقاله از دانشگاه ناتینگهام این‌چنین می‌گوید: «روش ما اجازه می‌دهد تا نسل جدیدی از تارهای زیست‌ سازگار، تک یا چند عامل‌دارشده برای استفاده در طیف گسترده‌ای از کاربردها با سرعت تولید شوند. این ساختار می‌تواند منحصرا در زمینه‌های مهندسی بافت و تحقیقات زیست‌پزشکی مفید واقع گردد.»

شاید عجیب به نظر برسد، اما تارهای عنکبوت وقتی در کمک‌های اولیه وارد می‌شوند، تبدیل به موادی باورنکردنی می‌شوند. عواملی چون زیست‌ سازگاری، زیست تخریب‌پذیری و پایه پروتئینی این تار سبب شده است که توسط هیچ کدام از سیستم‌های دفاعی بدن قابل شناسایی نبوده و واکنش‌های آلرژیک ایجاد نکند.

سرپرست این تیم می‌گوید: «استفاده از تارهای عنکبوت به‌عنوان پانسمان به زمان مصر باستان و روم برمی‌گردد. آنها از موادی برای پانسمان زخم سربازان استفاده می‌کرده‌اند که خونریزی را قطع می‌کرد. در این فرآیند که معمولا برای سربازها مورد استفاده قرار می‌گرفت، ابتدا با استفاده از مخلوط عسل و سرکه به‌عنوان ضدعفونی‌کننده زخم را تمیز کرده و سپس زخم را در پارچه‌ای با تارهای عنکبوت می‌پوشاندند تا سالم و محفوظ بماند.

تیم این ایده را گرفته و با استفاده از تکنولوژی آن را به شکل نوینی درآورد. متخصصان به‌جای استفاده از تار عنکبوت واقعی، از تارهای خودشان استفاده کردند که توسط باکتری‌های ای کول (E.coli) در آزمایشگاه سنتز شده بود.

آنها متوجه شدند می‌توان تارها را توسط آنتی‌بیوتیک لووفلوکساسین پوشش داد؛ دارویی که به‌طور متداول در درمان عفونت‌های باکتریال استفاده می‌شود.

برای اینکه بفهمید ساختار این تارهای سنتزشده به چه شکل است، یک رشته نخ را تصور کنید. رشته‌های اصلی این نخ از لیف‌هایی تشکیل شده است که با ریسیده شدن این لیف‌ها به یکدیگر نخ تولید می‌شود. لذا قبل از مرحله ریسندگی می‌توان موادی اضافی یا رنگ را به این لیف‌ها افزود. سپس وقتی همه مراحل افزودن مواد مورد نظر به تارها انجام شد، می‌توان یک نخ واقعی با خواص مورد نظر تولید کرد.

جالب این است که تیم با شانس خوبی دور هم جمع شده‌اند. ۵ سال پیش رهبران تیم، یعنی نیل تامسون و سارا گودارک از دانشگاه ناتینگهام، در رویدادی که در آن گودارک مخاطبان را برای کمک کردن به او جهت ساخت تار عنکبوت تشویق می‌کرد، با یکدیگر آشنا شدند.

گودارک بازگو کرد: «در انتهای جلسه نیل به سمت من آمد و گفت من فکر می‌کنم گروه من بتوانند به تو کمک کنند. او همچنین گفت ممکن است ترفند جالب دیگری هم وجود داشته باشد که در آن بتوان تارها را با ترکیباتی مفید تغییر شکل داد که این مواد به‌طور دائم در تار نخ بمانند یا به مروز زمان با عواملی چون اسیدیته محیط آزاد شوند. از آن موقع به بعد، تیم با یکدیگر تلاش کرد تا با این روش بتواند تارها و باندهایی با قابلیت‌ها بالا بسازد و سرانجام به نسخه نخ‌های آنتی‌بیوتیکی رسیدند.»

گودارک گفت: «این احتمال وجود دارد که این مقاله شروع‌کننده طیف وسیع و مهیجی از مطالعات با استفاده از مواد جدید تار عنکبوت باشد.»

منبع: http://www.sciencealert.com/researchers-have-created-an-antibiotic-spider-silk-that-can-heal-wounds

More from مرضیه احمدی خامسی

ساخت ماده سه‌بعدی و هدایت به سمت مواد بسیار پیچیده شبه‌زیستی

کد خبر: ۵۱۲۱۵۷ محققان دانشگاه ایالتی واشنگتن روشی برای ساخت مواد سه‌بعدی...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *