۱۶ مارکر ژنتیکی که می‌تواند داستان زندگی انسان را کوتاه کند.

16 مارکر ژنتیکی که می‌تواند داستان زندگی انسان را کوتاه کند

کد خبر: ۶۰۶۰۷۶

۱۶ مارکر ژنتیکی که می‌تواند داستان زندگی انسان را کوتاه کند.

چرا بعضی از ما عمر بیشتری داریم؟ قسمتی از پاسخ به این سوال در ژن‌های ما نهفته است.  محیط زندگی ما شامل شرایط اجتماعی-اقتصادی و غذایی که مصرف می‌کنیم، مهم‌ترین تاثیر را در میزان طول عمرمان دارند، با این حال ۲۰ الی ۳۰ درصد تفاوت در طول عمر انسان مربوط به تفاوت در محتوای ژنتیکی است. پژوهشگران ۱۶ مارکر ژنتیکی جدید را در ارتباط با کاهش طول عمر انسان کشف کرده‌اند که ۱۴ عدد از آن‌ها کاملا جدید است. این بزرگترین دسته مارکر مربوط به طول عمرند که تا کنون شناخته شده‌است.

حدوده ۱۵ درصد از جمعیت حامل این مارکرها هستند و این باعث می‌شود طول عمر این افراد نسبت به متوسط جمعیت کم باشد. این مطالعه اطلاعات کامپیوتری قدرتمندی را برای شناسایی عوامل ژنتیکی موثردر زمان وقوع مرگ  فراهم می‌کند.

تفاوت‌ در نواحی خاصی از DNA  مانند چندشکلی‌های تک نوکلئوتیدی یا پلی‌مورفیسم‌های تک نوکلئوتیدی که به اختصار SNPs (Single-nucleotide Polymorphism)  خوانده می‌شوند؛ می‌تواند سرنخ‌هایی راجع به طول عمر انسان در برداشته باشد.

پروفسور کاتالیک (Kutalik)  رهبر موسسه بیوانفورماتیک سوئیس و استادیار موسسه پزشکی اجتماعی و پیشگیری می‌گوید:” جامع ترین مطالعه‌ای که  تا کنون در این خصوص صورت گرفته تنها دو سرنخ را در ارتباط با طول عمر کشف کرده‌است.”

در مطالعه جدید به رهبری پروفسور کاتالیک، از یک روش کامپیوتری نوآورانه برای بررسی پایگاه اطلاعاتی حدود ۱۱۶ هزار نفر و ۲.۳ میلیون SNPs استفاده شده‌است. به این طریق تعدادی SNP  منحصر به فرد در ارتباط با طول عمر کشف شد که ۱۴ عدد از آن‌ها برای دانشمندان جدید بودند. تغییرات DNA  در این پژوهش اولویت بندی شده بودند. این پژوهش بزرگ‌ترین بررسی در ارتباط با مارکرهای زیستی طول عمر است.

از هر ده نفر، یک نفر حامل شکلی از این مارکرها است و این موضوع باعث کاهش طول عمر فرد نسبت به متوسط جمعیت خواهد شد. علاوه بر این فردی که یکی از این مارکرهای زیستی را به ارث برده باشد، ممکن است حتی ۷ ماه زودتر نسبت به موعد مقرر بمیرد. این موضوع رویکردی جامع را در ارتباط با طول عمر جمعیت برای دانشمندان مهیا می‌کند. این SNP  ها با تاثیر بر بیش از یک عامل ریسک و یا بیماری باعث کاهش طول عمر می‌شوند، مانند تاثیر بر تمایل به مصرف سیگار و ابتلا به اسکیزوفرنی.

در این پژوهش اطلاعات SNP  در کنار اطلاعات بیان ژنی نشان  داد که کاهش بیان مغزی سه ژن در همسایگی SNP  هایی شامل RBM6، SULT1A1  و CHRNA5  در ارتباط با وابستگی به نیکوتین، علت کاهش عمر هستند. این سه ژن می‌توانند به عنوان مارکرهای زیستی افزایش طول عمر در حدود ۸۵ الی ۱۰۰ سال در نظر گفته شوند. در تایید این نظریه موش‌هایی که کاهش بیان مغزی ژن RBM6 را نشان داده بودند به نسبت عمر طولانی‌تری داشتند.

این پژوهش اطلاعات ارزشمندی در ارتباط با طول عمر در اختیار دانشمندان قرار داد. دیدگاه کامپیوتری این پژوهش در آینده می‌تواند در تهیه پروفایل افراد در پزشکی شخصی مورد استفاده قرار بگیرد.

 

منبع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/07/170727105146.htm

 

 

More from نگار نصراللهی

زندگی‌نگار

نام: روزبه غفاری تخصص: کارآفرین حوزه دانش و تکنولوژِی روزبه غفاری، هم‌بنیان‌گذار...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *