خلق ابریشم عنکبوتی مصنوعی که محکم‌تر از فولاد است

خلق ابریشم عنکبوتی مصنوعی که محکم‌تر از فولاد است

کد خبر: ۶۰۵۱۵۲

 

خلق ابریشم عنکبوتی مصنوعی که محکم‌تر از فولاد است

 

یک روش ساده

دانشمندان در دانشگاه کمبریج ماده جدیدی را ساخته‌اند که ویژگی‌های ابریشم عنکبوت را تقلید می‌کند و قوی‌تر از فولاد و محکم‌تر از کولار می‌باشد.

دانشمندان بسیاری تلاش کرده‌اند که ابریشم عنکبوت را با درجه‌های مختلفی از مشابهت بسازند. تیم تحقیقاتی دانشگاه کمبریج در روش نوینی که ارائه داده­اند، در ابتدا هیدروژلی از آب، سیلیکا و سلولز ساختند. سی دقیقه پس از درآوردن الیاف بلند سیلیکا و سلولز از هیدروژل، آب تبخیر می‌شود و دانشمندان فیبری سخت و چسبناک به دست می­آورند.

از بالون‌ها به قایق‌ها

دارشیل شاه از مرکز نوآوری‌های مواد طبیعی کمبریج، لباس‌های محافظ مانند جلیقه‌های ضدگلوله را به‌عنوان یکی از کاربردهای  مناسب برای ماده ساخته‌شده توسط تیم معرفی می‌کند.

به گفته دارشیل شاه: “چیزهایی مانند لباس‌های مقاوم در برابر گلوله و دیگر لباس‌های محافظتی نظامی کاربردهای جذابی برای این ماده می‌باشند. کلاه ایمنی دوچرخه یا اسکیت برد، مواد بالون، پارچه چتر نجات و پارچه بادبانی از دیگر کاربردهای بالقوه این ماده می‌باشد.”

دانشمندان روش‌هایی را برای ساخت موادی با همه انواع ویژگی‌های چشمگیر از خودترمیم شوندگی تا دیگر موارد یافته‌اند و ساخت ابریشم عنکبوتی توسط این گروه پژوهشی کشف جذاب دیگری در زمینه مواد می‌باشد. فرآیند ساخت یک نوآوری حقیقی هست، به‌طوری‌که در دمای اتاق با استفاده از مواد ارزان و در دسترس انجام می‌شود و به آن مزایایی نسبت به سایر مواد سنتزی مانند نایلون اختصاص می‌دهد.

بنا بر اظهارات شاه، مواد مختلفی می‌توانند با استفاده از این فرآیند با جایگزین کردن سلولز با دیگر انواع پلیمر ساخته شود. به گفته شاه: “این‌یک روش عمومی برای ساخت همه انواع الیاف به روش سبز است. ما تصور می‌کنیم این روش ساخت، روش پایداری برای جایگزینی با روش‌های ساخت فعلی است.”

 

 

لینک:

 https://futurism.com/scientists-have-created-a-synthetic-spider-silk-that-is-stronger-than-steel/

 

کلمات کلیدی
More from رضا اسلامی

از این به بعد آسفالت خیابانها هوا را خنک میکند!

کد خبر: ۶۰۵۳۰۱ تاریخ انتشار: ۱۴ آگوست ۲۰۱۷ آسفالت خنک کننده هوا! در لس‌آنجلس...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *