حسگر گرافنی تشخیص آسم

حسگر گرافنی تشخیص آسم

کد خبر:۶۰۳۱۲۱

 

حسگر گرافنی تشخیص آسم

دانشمندان حسگری بر مبنای گرافن ساخته‌اند که به تشخیص زودهنگام حمله‌های  آسم و بهبود مدیریت آسم و دیگر بیماری‌های تنفسی و جلوگیری از بستری شدن بیمار و مرگ وی منجر می‌شود. حسگر مسیر را برای دستگاه‌های پیگیری‌کننده سلامت مانند فیبیت که افراد می‌توانند بپوشند و بدانند باید چه زمانی و چه مقداری دارو مصرف کنند، هموار می‌کند.

مهدی جوانمرد پروفسور بخش مهندسی کامپیوتر و برق می‌گوید: «تصور ما ارتقای دستگاهی پوشیدنی است که افراد با بیماری آسم و دیگر بیماری‌های تنفسی بتوانند در ناحیه گردن یا مچ دست بپوشند و شروع حمله آسم یا دیگر مشکلات را پیش‌بینی کنند. با این دستگاه، زمینه شخصی‌سازی پزشکی پیشرفت می‌کند.

جوانمرد و تیم تحقیقاتی، نوآوری خود را در ژورنال Microsystems & Nanoengineering منتشر کردند.

آسم باعث التهاب راه‌های هوایی و مانع جریان هوا می‌شود. در سراسر جهان حدود ۳۰۰ میلیون نفر به آسم مبتلا هستند. تا سال ۲۰۱۴ حدود ۷/۱۷ میلیون بزرگسال و ۳/۶ میلیون کودک مبتلا به آسم در امریکا تشخیص داده شده است. علائم این بیماری شامل سرفه، خس خس سینه، تنگی نفس و تنگی قفسه سینه است.

اندازه‌گیری نشانگرهای زیستی بازدم شامل قطرات کوچک مایع تخلیه شده در طول تنفس، می‌توانند به شناخت آسم در سطح مولکولی کمک کنند و به درمان هدفمند و مدیریت بهتر بیماری منجر شود. در این پژوهش محققان حسگر الکتروشیمیایی گرافن اکسید را که به‌دقت نیتریت موجود در بازدم را اندازه‌گیری می‌کند، کوچک‌سازی کرده‌اند.

سطح نیتریت در بازدم، نشانگر زیستی امیدوارکننده‌ای برای پیگیری التهاب تنفسی است. داشتن یک روش سریع و آسان برای اندازه‌گیری این نشانگر زیستی می‌تواند به مبتلایان آسم کمک کند اگر آلاینده‌های هوا بر روی آنان اثرگذار باشد، بیماری خود را با مصرف داروها و فعالیت‌های فیزیکی بهتر مدیریت کنند. همچنین با وجود روش بهتر و ابزار جدید دفاتر و اورژانس‌های پزشکی به‌طور موثرتری می‌توانند این بیماری را کنترل کنند. پژوهشگران قصد دارند در قدم بعدی این دستگاه را در مدت پنج سال به‌صورت تجاری گسترش دهند.

 

لینک:

https://phys.org/news/2017-05-graphene-based-sensor-diagnosis-treatment-asthma.html

More from رضا اسلامی

اتم‌های مصنوعی و خاصیت خود ترمیم شوندگی

کد خبر: ۶۰۵۱۵۱   اتم‌های مصنوعی و خاصیت خود ترمیم شوندگی برخی...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *