حسگرهای کاغذی که از میزان آب بدن خبر می دهند

کد خبر: ۵۱۱۰۴۴

محققان دانشگاه پردو پچ‌های ارزان‌قیمتی را توسعه داده‌اند که برای نشان دادن سطح آب بدن تغییر رنگ می‌دهد و بر مبنای این تغییر رنگ افراد، کم‌آبی بدن را تشخیص می‌دهند. این پچ‌ها می‌توانند توسط دوندگان مسابقات دو، کارکنان نظامی و دیگر افراد برای جلوگیری از کم‌آبی بدن استفاده شوند.

بابک ضیایی، پروفسور مهندسی پزشکی و مهندسی کامپیوتر دانشگاه پردو می‌گوید: «انحراف کوچکی از سطح طبیعی آب بدن حتی به میزان ۲ درصد می‌تواند به میزان بیش از ۳۰ درصد روی عملکرد فیزیکی و شناختی فرد تاثیر بگذارد.»

این پچ‌ها که به‌ اندازه کف دست است، شامل کاغذهای فیلتری است که به‌وسیله لیزر یک آرایه شعاعی از نوارها روی آن‌ها ایجاد شده است. این پچ‌ها توسط یک فیلم به شکل میکروکانال روکش شده‌اند که مانع نفوذ آب است. یک انتهای کانال‌ها با رنگ‌هایی که توسط آب فعال می‌شوند حامل‌دار شده‌اند. هنگامی ‌که ترشح عرق زیاد می‌شود، نوارها پی‌درپی فعال می‌شوند و از رنگ آبی تا قرمز تغییر می‌کنند و این امکان را فراهم می‌کنند تا به‌آسانی میزان رطوبت ازدست‌رفته بدن شناسایی شود.

نتایج به‌دست‌آمده از این پروژه در یک مقاله تحقیقاتی در ماه اکتبر در MicroTAS 2016 Conference ارائه شد.

Vaibhav Jain، دانشجوی این پروژه درباره این تحقیق می‌گوید: «ما با متخصصان زیادی شامل مدیران دوی ماراتن، مدیران مسابقات قهرمانی جهان مرد آهنین، ورزشکاران المپیک و بسیاری از مربیان حرفه‌ای، ورزشکاران، مدیران مسابقات و تکنیسین اورژانس‌های پزشکی گفت‌وگو کردیم تا نیاز به این‌گونه محصولات را تایید کنیم. همچنین در این میان دو کمپانی صنعتی به این پروژه علاقه‌مند شدند که گفت‌وگوهای لازم با آنها صورت گرفت.»

به گفته‌ ضیایی؛ «در مقایسه با دیگر محصولات، روش ما سریع است و پچ پوستی ما برای جمع‌آوری و اندازه‌گیری عرق ترشح‌شده با توجه به طراحی خاص خود کاربرپسند است. همچنین فرآیند ساخت این محصول می‌تواند تا تولید در حجم‌های بزرگ‌تر نیز گسترش یابد.»

این پچ در نرخ عرق ۹۰ میکرولیتر در هر ساعت در یک سانتی‌متر مربع از پوست آزمایش شد که نرخ طبیعی میزان عرق انسان است.

محققان درخواست حق ثبت اختراع برای این روش را از طریق دفتر فناوری تجاری‌سازی بنیاد تحقیقات پردو به ثبت رساندند. برای گسترش این‌گونه تحقیقات، بخشی از بودجه این کار توسط بنیاد ملی علوم تامین شد.

 

منبع:

http://www.wearabletechnologyinsights.com/articles/10429/paper-based-skin-patch-monitors-dehydration

 

More from ناهید عزیزی

رویداد تکنولوژی برای ایجاد ارزش افزوده در مواد غذایی

کد خبر:R_60414   تکنولوژی برای ایجاد ارزش افزوده در مواد غذایی  ...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *