تشخیص بیماری‌هایی چون دیابت، لایم و کمبود اکسیژن در پرواز توسط حسگر پوشیدنی

کد خبر: ۵۱۱۰۶۱

آیا ساعت هوشمند شما قادر به تشخیص زودهنگام سرماخوردگی شما هست؟ مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد این کار ممکن است. با مطالعه زندگی روزمره ۶۰ نفر، محققان دریافتند که ساعت‌های مچی و دیگر حسگرهای شخصی می‌توانند به صاحبان خود خطر ابتلا به سرماخوردگی یا سایر بیماری‌های پیچیده‌ای چون لایم (در دسته‌های بیماری عفونی و ناشی از گزش کنه) و دیابت را هشدار دهند.

ساعت‌های مچی هوشمند و دیگر ابزارهای محرک به‌طور متداول می‌توانند تعداد گام‌ها و فاکتورهای فیزیولوژیکی را مشخص کنند، اما تاکنون برای تشخیص زودهنگام سرماخوردگی و بیماری‌ها استفاده نشده‌اند.

 

با مطالعه روزانه ۶۰ نفر، محققان دانشگاه استنفورد دریافتند که بیماری‌هایی چون دیابت و سرماخوردگی از طریق حسگرهای قابل پوشش و ساعت‌های هوشمند قابل پیش‌بینی است. مایکل سایندر، استاد علوم ژنتیک دانشگاه استنفورد و نویسنده مقاله اعلام کرد: «ما می‌توانیم میزان بیماری افراد را در اولین مراحل پیدایش اعلام کنیم. ساعت‌های هوشمند معمولا برای بررسی فاکتورهای فیزیولوژیکی استفاده می‌شوند، ولی برای شناسایی بیماری‌ها مرسوم نیستند.»

این تیم از مزایای این ابزارهای پوشیدنی برای جمع‌آوری اطلاعات افراد شرکت‌کننده تا دو سال و بررسی انحراف معیار از میزان سلامتی آنها مانند ضربان قلب و دمای پوست بهره گرفته‌اند. از آنجا که این ابزارها به‌طور منظم این عوامل را اندازه‌گیری می‌کنند، می‌توانند به‌طور بالقوه هرگونه تغییر سریع در سلامت فرد و احتمال شروع بیماری را که نشانه تغییر فیزیولیوژیک بدن است، تشخیص دهند.

بسیاری از این انحراف‌ها با بروز بیماری همزمان است. این تیم برنامه نرم‌افزاری به نام «Change of Heart» برای ساعت‌های هوشمند نوشته‌اند که بتواند هر گونه تغییر در میزان سلامت فرد را تشخیص دهد. این برنامه سرماخوردگی‌های متداول و در یک مورد گزش کنه را تشخیص داد.

یکی از افراد شرکت‌کننده در این مطالعه اعلام کرد: «من افزایش ضربان قلب و کم شدن میزان اکسیژن را در ابتدای سفر تجربه کردم، بعد از داشتن تب در چند روز متوالی به پزشک مراجعه کردم و سرماخوردگی من را تایید کرد. با مصرف داکسی سایکلین علائم مشاهده‌شده برطرف شد. آزمایش‌های دیگر نیز بروز بیماری لایم را تشخیص داد. ساعت هوشمند و حسگر اکسیژن در تشخیص علائم اولیه بیماری مفید بود.»

این مطالعه راه را برای استفاده از ساعت‌های مچی در نظارت روی سلامت و تشخیص علائم اولیه بیماری هموار می‌کند. علاوه بر تشخیص بیماری، این مطالعه یافته‌های قابل توجه دیگری داشت. افرادی با علائم مقاومت در برابر انسولین و افراد در معرض دیابت نوع دوم، معمولا نسبت به بیماری خود مطلع نیستند. حسگرهای شخصی به‌طور بالقوه می‌توانند به‌عنوان یک آزمایش ساده برای افرادی با علائم دیابت نوع دوم با نظارت دقیق روی الگوی ضربان قلب توسعه یابند، تا آنها را از افرادی بدون این علائم متمایز کنند.

یافته قابل توجه دیگر بررسی میزان کاهش غلظت اکسیژن حین پرواز است. اگرچه این عامل بسیار شناخته‌شده است، اما نویسندگان اعلام کرده‌اند که قادر به تشخیص این موضوع با جزییاتی دقیق‌تر از قبل هستند. تیم سایندر دریافتند کاهش اکسیژن خون باعث خستگی زیاد حین پرواز می‌شود. بسیاری از افراد خستگی در پرواز را به زود بیدار شدن و مشغله زیاد و استرس موجود در سفر مرتبط می‌دانند، در حالی که فشار موجود در کابین و کاهش میزان اکسیژن از جمله عوامل اساسی موثر در این خستگی است.

اطلاعات گرفته‌شده از این ابزارها می‌تواند به پزشک در زمینه تغییرهای اولیه برای یکپارچه‌سازی اطلاعات بالینی کمک کند. به‌عنوان مثال بیماران احتمالا خواستار حفاظت از اطلاعات خود و در اختیار قرار دادن آنها با برخی افراد خاص هستند. پزشکان و اشخاص ثالث خواستار تحقیقات بیشتر و جامع شدن اطلاعات بیماران در موارد بالینی هستند. سایندر افزود: «من در طولانی‌مدت به حسگرهای شخصی که زندگی سالم‌تری را حفظ کنند خوش‌بین هستم.»

منبع:

Xiao Li, Jessilyn Dunn, Denis Salins, Gao Zhou, Wenyu Zhou, Sophia Miryam Schüssler-Fiorenza Rose, Dalia Perelman, Elizabeth Colbert, Ryan Runge, Shannon Rego, Ria Sonecha, Somalee Datta, Tracey McLaughlin, Michael P. Snyder. Digital Health: Tracking Physiomes and Activity Using Wearable Biosensors Reveals Useful Health-Related Information. PLOS Biology, 2017; 15 (1): e2001402

DOI: ۱۰.۱۳۷۱/journal.pbio.2001402

More from فرانک بنی‌احمد

نانوپلیمری جدید با قابلیت پیشگیری از حمله قلبی

کد خبر:۶۰۳۰۳۲   پژوهشگران دانشگاه بن گوریون (Ben-Gurion) با همکاری مرکز پزشکی...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *