حسگر جدید تحریک عرق برای بیماران

حسگر جدید تحریک عرق برای بیماران

کد خبر: ۶۰۵۱۴۱

 

حسگر جدید تحریک عرق برای بیماران

یکی از مشکلات موجود در زمینه حسگرهای پزشکی که عرق را مورد آزمایش قرار می‌دهند این است که شما باید عرق کنید! عرق کردن در دمای اتاق عملا برای بیماران و حتی افراد سالم غیرممکن است. اما به‌تازگی پژوهشگران موفق شدند روش جدیدی برای تحریک غده‌های عرق با استفاده از یک برچسب کوچک بیابند. این روش از انجام فعالیت‌های فیزیکی شدید توسط بیمار قبل از انجام آزمایش برای تولید عرق جلوگیری می‌کند و بیمار در زمانی که فعالیت‌های روزانه را انجام می‌دهد نیز می‌تواند از این روش استفاده کند.

اندازه دستگاه به کوچکی یک نوار زخم است و از محرک شیمیایی برای تولید عرق حتی هنگامی‌که کاربر خنک و آرام است استفاده می‌کند. این پژوهش در ماه جولای در ژورنال نانو تکنولوژی Lab on a Chip منتشر شد.

به گفته پروفسور جیسون هیکنفیلد: “تمام چالش‌های موجود در این زمینه با این تکنولوژی جدید نیز برطرف نمی‌شود. با این حال با قرار دادن همه تکنولوژی‌هایی که متولد می‌شوند در کنار هم، ‌ساخت دستگاهی مطمئن برای سنجش عرق، امکان‌پذیر خواهد شد.” هیکنفیلد یکی از بنیان‌گذاران شرکتی در زمینه تعریق، به نام اکراین سیستم است.

بر اساس تحقیقات انجام‌شده حسگرهای پزشکی در صنعت پزشکی ارزشی به میزان ۸۸ میلیارد دلار در امریکا دارند. این صنعت در حال رشد، در پنج سال آینده رشدی انفجاری خواهد داشت.

آنالیز خون یک استاندارد طلایی برای سنجش نشانگرهای زیستی است. همچنین اغلب تست‌های سنجش سلامت امروزی با استفاده از خون می‌باشد که تهاجمی و نیازمند انجام گیری در آزمایشگاه‌ها می‌باشد. نظارت پیوسته بر بیماری‌ها به این روش برای پزشکان و بیماران مشکلاتی به همراه دارد. با این اوصاف، عرق می‌تواند همان اطلاعاتی را که خون می‌تواند با روشی بدون درد در اختیار شما قرار دهد!

هیکنفیلد افزود: “باوجود آنکه عرق یک سیال زیستی با کیفیت برای نمایش نشانگرهای زیستی است، برای مدت زمان طولانی به دلیل سختی دسترسی به آن نادیده گرفته شد. هدف ما در این پژوهش دستیابی به روشی برای تحریک تعریق برای مواقع مورد نیاز بود.”

برای آزمایش دستگاه، پژوهشگران از حسگر و ژلی شامل کارباکول، ماده شیمیایی که در قطره‌های چشمی استفاده می‌شود بر روی بازوی بیمار استفاده کردند. آن‌ها همچنین از یونتوفروسیس، یک جریان الکتریکی استفاده کردند که مقدار کمی از ماده شیمیایی را به درون لایه‌های بالایی پوست انتقال می‌دهد و هنگامی‌که فرد هیچ‌گونه فعالیت حرکتی نیز ندارد باعث تحریک تعریق می‌شود. نتایج نشان داد کارباکول تا مدت پنج ساعت در تحریک عرق موثر است و همچنین هیچ ناراحتی یا مشکلی نیز برای بیمار ایجاد نشد.

با حل شدن مشکل تحریک عرق حسگرهای بر مبنای عرق پیشرفت چشمگیری خواهند داشت و نظارت پیوسته بر بیماران ساده‌تر خواهد شد.

 

لینک:

https://phys.org/news/2017-08-biosensor-patient-cool-resting.html

کلمات کلیدی
More from ناهید عزیزی

دستگاهی برای جلوگیری از خروپف

کد خبر: ۵۱۱۲۷۲ بدون شک بیشتر افراد با پدیده خروپف و مشکلات...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *