حسگری در مقیاس نانو برای تشخیص بیماری

حسگری در مقیاس نانو برای تشخیص بیماری
کد مطلب:۶۰۱۱۴۱

دانشمندان به‌تازگی نانوحسگری ساخته‌اند که قادر به تشخیص سیتوکین‌ هاست (مولکول‌هایی که در پاسخ سلولی به عفونت، تورم، زخم و بیماری نقش مهمی ایفا می‌کند). به گزارش مجله علمی Nanoscale این حسگر از گرافن نقطه‌ای کوانتومی اصلاح‌شده (GQD) ساخته شده است که به‌عنوان ستوکین‌ های فوق‌العاده کوچک داخل و اطراف سلول می‌تواند به‌صورت بالقوه دریچه جدیدی را در تحقیقات پزشکی باز کند. به گفته گوژن لیو (Guozhen Liu) استاد دانشگاه مک کواری (Macquarie University) و مدیر این پروژه تحقیقاتی در مرکز تحقیقاتی بیوفونتیک سیتوکین‌ ها مولکول‌هایی هستند که توسط سلول‌های ایمنی ترشح می‌شوند. رهایش سیتوکین‌ ها در بدن معمولا نشانه بیماری یا موردی مرتبط به سلامتی است. در نتیجه، نظارت بر ترشح این ماده در سطح سلولی و زیرسلولی ارزش بسیاری در درک فیزیولوژی و چگونگی کارکرد بدن خواهد داشت.

حسگری در مقیاس نانو برای تشخیص بیماری

لیو افزود: «به‌طور متداول اندازه‌گیری و کمّی‌سنجی سیتوکین‌ ها به دلیل اندازه و تحرک زیادشان بسیار دشوار است. کاری که ما قادر به انجام آن هستیم، طراحی و ساخت حسگر کوچکی است که به‌آسانی به داخل سلول نفوذ کند و همچنین بر خلاف سایر حسگرها تنها زمانی پاسخ دهد که سیتوکین‌ ها حضور داشته باشند. برای تحقق این هدف ما کوانتوم‌های نقطه را به مولکول‌های دی‌ان‌ای سیتوکین‌ها (آپتامرها) متصل کردیم.

پروفسور اوا گلدیز (Ewa Goldys) عضو دیگر این تیم تحقیقاتی اشاره کرد که تشخیص سیتوکین‌ ها داخل سیال، سلول‌ها، بافت و ارگان‌های متفاوت بدن در رشته زیست پزشکی بسیار جذاب و حائز اهمیت است؛ زیرا می‌تواند در نهایت به یافتن روش و ابزارهای جدیدی برای نظارت در درمان منجر شود. گلدیز باور دارد که این روش کوانتوم نقطه‌ای به‌علت نوع و ذات طراحی آن کاربردهای بالقوه زیادی خواهد داشت. وی اضافه کرد: «ما این حسگرهای شامل گرافن کوانتوم‌های نقطه‌ای را به‌عنوان کاندیدای بسیار خوب برای سایر کاربردها چون آنالیز دی‌ان‌ای و پروتئین، ردیابی بین‌سلولی و نظارت بر ترشح مواد موجود سلول در داخل بدن می‌دانیم.

با وجود نیاز به تست‌های بالینی برای مدت‌های طویل، لیو و گلدیز برای تحقق هدف خود در این مطالعه بسیار هیجان‌زده هستند.

گلدیز اضافه کرد: «با اجرای این پروژه در مقیاس نانو ما دریچه‌های جدیدی را به سمت بدن در راستای سلامتی و درمان بیماری گشودیم.»

منبع:

Graphene quantum dots based “switch-on” nanosensors for intracellular cytokine monitoring, Guozhen Liu, Kai Zhang, ke ma, Andrew Care, Mark Hutchinson and Ewa M. Goldys, Nanoscale, 2017, DOI: 10.1039/C6NR09381G


More from فرانک بنی‌احمد

نابودی سرطان با اعمال گرمای لحظه‌ای

کد خبر: ۶۰۴۱۹۲ تاریخ انتشار: ۵ جولای ۲۰۱۷ نابودی سرطان با اعمال گرمای...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *