جاده‌هایی که خودشان را ترمیم می‌کنند

جاده هایی که خودشان را ترمیم می کنند

کد خبر:۶۰۲۳۰۵

 

جاده‌هایی که خودشان را ترمیم می‌کنند

به‌تازگی محققان دانشگاه دلفت آسفالت تزریق شده با فولادی را توسعه داده‌اند که می‌تواند برای خلاصی از چاله‌ها، شکاف‌ها و سنگ‌های آزاد گرم شود و بدین طریق میلیون‌ها پول که برای تعمیر جاده‌ها استفاده می‌شد ذخیره شود. این تکنولوژی با افزودن پشم فولاد به قیر، عامل چسبناکی که معمولا در آسفالت برای نگهداری سنگ‌های کوچک کنار هم استفاده می‌شود کار می‌کند.

کریستوفر اسکلنگن، دانشجوی دکترای دانشگاه دلفت، نشان داد که اگر آسفالت شامل فیبرهای فولادی باشد و با استفاده از ماشین گرم ساز گرم شود، قیر ذوب می‌شود و بنابراین شکاف‌ها و چاله‌ها دوباره به هم می‌پیوندند. به این طریق طول عمر جاده دو برابر می‌شود.

پتانسیل بهبود جاده‌ها چندین نتیجه مثبت دارد. در ابتدا، تاثیرات اقتصادی آن مطرح می‌باشد. اسکلنگن تخمین می‌زند که دولت آلمان می‌تواند ۹ میلیون را با اجرا کردن این طرح ذخیره کند.

به علاوه، استفاده از جاده‌ های خودترمیم شونده به معنی وجود سنگ سست کمتر برای تکان دادن  اتومبیل‌ها، چاله‌های کمتر برای آسیب به چرخ‌ها و جاده‌ های کمتری که برای تعمیر بسته می‌شوند، می‌باشد.

این یافته‌ها مشابه به تحولات اخیری است که در رابطه با بتن‌های خودترمیم شونده در دانشگاه کاردیف انجام شد. پروژه انجام شده در دانشگاه کاردیف در رابطه با استفاده از باکتری‌ها برای ساخت بتن‌های خودترمیم شونده بود.

لینک:

https://futurism.com/next-revolution-transport-roads-heal-themselves/

 

More from رضا اسلامی

باندهای هوشمند

کد خبر:۶۰۷۱۸۲ تاریخ انتشار: ۵ اکتبر ۲۰۱۷ باندهای هوشمند   التیام­بخشی تکنولوژی پانسمان...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *