تی‌شرت هوشمند نظارت‌گر بر تنفس

تی‌شرت هوشمند نظارت‌گر بر تنفس

کد خبر:۶۰۳۱۲۲

تی‌شرت هوشمند نظارت‌گر بر تنفس

در این سال‌ها انواع مختلفی از لباس‌های پوشیدنی را دیده‌ایم که به‌طور کلی عملکرد آنها پیگیری‌کننده تناسب اندام است و به حسگر مجهز هستند. محققان در کانادا بر روی ساخت تی‌شرت‌های هوشمند با پتانسیلی برای کمک به تشخیص بیماری تنفسی یا نظارت بر تعداد نفس‌ها برای افراد دچار بیماری‌هایی مانند آسم یا آپنه خواب تمرکز کرده‌اند.

چالش موجود برای محققان ساخت تی‌شرت هوشمندی است که بدون هیچ‌گونه سیم، الکترود یا حسگری که نیازمند تماس با بدن کاربر باشد عمل کند.

برای دستیابی به این هدف، آنها آنتنی ساخته‌شده از الیاف نوری توخالی پوشش داده‌شده با لایه نازکی از نقره را در تی‌شرت جایگذاری کرده‌اند که در سطح قفسه سینه تعبیه می‌شود. آنتن هم به‌عنوان حسگر و هم به‌عنوان فرستنده، داده‌ها را با حرکات تنفسی فرد جمع‌آوری و ارسال می‌کند. با هر تنفس، الیاف هوشمند اندازه قفسه سینه و حجم هوا در ریه‌ها را ردیابی می‌کند.

به گفته پروفسور مسادک، فردی که این تکنولوژی را گسترش داده است؛ «در این تی‌شرت برخی از فرکانس‌های رزونانسی آنتن را اصلاح می‌کند. به همین دلیل است که این تی‌شرت نیازی به تماس مستقیم با بدن فرد ندارد. نوساناتی که با هر تنفس رخ می‌دهد برای هر فیبر کافی است که تعداد نفس کاربر را حس کند.»

این ایده که تی‌شرت هوشمند داده‌ها را بی‌درنگ به گوشی هوشمند یا کامپیوتر انتقال دهد، این امکان را پدید می‌آورد که بر الگوهای تنفسی که به تشخیص بیماری‌های خاص کمک می‌کند، نظارت کنیم. این تکنولوژی همچنین به‌عنوان نظارت‌کننده‌ای در زمان واقعی این پتانسیل را دارد که با زنگ هشداردهنده کسانی را که از تنفس نامنظم به هنگام خواب رنج می‌برند آگاه کند.

این تکنولوژی هنوز در مراحل اولیه است و زمان زیادی برای گسترده شدن کار و ارتقای آن لازم است. نتایج این پژوهش در ژورنال Sensors منتشر شده است.

لینک:

 

http://newatlas.com/smart-t-shirt-monitors-breathing/49605

More from رضا اسلامی

نوارهای لاستیکی نشکن گرافن

کد خبر:۶۰۶۲۰۴ تاریخ انتشار: ۴ سپتامبر ۲۰۱۷ نوارهای لاستیکی نشکن گرافن تعریف...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *