تکنولوژی جدیدی در کشت ریز جلبک ها با هدف پیشبرد سوخت های زیستی

تکنولوژی جدیدی در کشت ریز جلبک ها با هدف پیشبرد سوخت های زیستی

کد خبر: ۶۰۵۲۰۱

 

تکنولوژی جدیدی در کشت ریز جلبک ها با هدف پیشبرد سوخت های زیستی

 

محققین در دانشگاه ایالتی واشنگتن روشی را برای افزایش کارایی رشد جلبک‌ها، در طی چند روز به جای چند هفته، یافته‌اند. از این رو میتوان جلبک‌ها را  بیش از پیش به عنوان گزینه‌ای بسیار مناسب برای صنایع مختلف، از جمله سوخت‌های زیستی برشمرد.

به دلیل مزایای زیست محیطی و پتانسیل‌های موجود در ریز جلبک‌ها، محققین به دنبال یافتن راهی برای تولید و رشد موثر آن‌ها هستند. روغن استخراج شده از ریز جلبک‌ها می‌تواند به عنوان جایگزین نفت باشد. همچنین می‌توان از ریز جلبک‌ها به عنوان خوراک، فیبر، کود، رنگدانه و دارو استفاده شود. رشد دادن و جمع آوری این ارگانیسم‌ها در فاضلاب نیز می‌تواند باعث کاهش اثرات زیست محیطی بسیاری از فرایند‌های تولیدی شود.

ریز جلبک‌ها در ابتدا به دلیل نیازمند بودن به زمان و حجم زیادی از آب، مورد استقبال صنایع واقع نشدند. به طور کلی ریز جلبک‌ها به حوض‌های بزرگ و تعداد زیادی نیروی انسانی برای برداشت زیست توده‌ها نیاز دارند. محققان در حال توسعه بیوراکتور‌های بیوفیلمی برای رشد جلبک‌ها هستند، اما این راکتور‌ها به دلیل تغییرات pH و دما یا محدودیت‌های تامین گاز دی اکسید کربن، کارایی بالایی ندارند.

پژوهشگران در دانشکده مهندسی شیمی و مهندسی زیستی، راکتور بیوفیلمی‌ای ساخته اند که گازها را بازیافت کرده و از آب و نور کمتری، نسبت به راکتور‌های معمول، بهره می‌برد. جلبک‌های تولید شده در این روش دارای حجم بالایی از چربی بوده‌اند که برای تولید بیودیزل مناسب می‌باشند. به دلیل دارا بودن غشاء قابل تعویض، برداشت زیست توده در این سیستم نیز نسبت به راکتور‌های معمول ساده‌تر است.

این سیستم به دلیل ایجاد امکان فتوسنتز، همزمان و مصرف کربن‌دی‌اکسید و نتفس، منحصر به ‌فرد است. پژوهشگران از گلیسرول، یک منبع ارزان قیمت و محصول جانبی فرایند تولید بیودیزل، و اوره به عنوان یکی دیگر از ترکیبات شیمیایی ارزان قیمت که منبع نیتروژن ریز جلبک‌ها را تامین می‌کند، استفاده کرده‌اند. این سیستم به نحوی طراحی شده است که کربن‌دی‌اکسید و اکسیژن در آن بازیابی و برگردانده می‌شوند.

همانند بسیاری از تحقیقات جدید، این کار هم چالش‌های خاص خودش را دارد. آقای بینال می‌گوید این یک ایده جدید است و علی رغم چندین بار شکست که ممکن بود دیگران را مجاب به کنار گذاشتن آن کند، در مقیاس آزمایشگاهی موفقیت آمیز بوده است.

ثبت اختراع این تکنولوژی را انجام داده و روند بهینه سازی فرایند آن ادامه دارد.

 

 

لینک خبر:

https://phys.org/news/2017-07-algae-cultivation-technique-advance-biofuels.html

More from رضا دانشور

نانو شیمی درمانی که سلول های هدف آن تومور های سرطانی سرایت کرده به استخوان است

کد خبر: ۶۰۷۱۰۱ تاریخ انتشار: ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۷ به دنبال یافتن درمانی جدیدی...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *