تکنولوژی بر مبنای کاغذ برای کشتن باکتری ها و بهداشتی کردن سطوح

تکنولوژی بر مبنای کاغذ برای کشتن باکتری ها و بهداشتی کردن سطوح

کد خبر:۶۰۲۱۶۲

تکنولوژی بر مبنای کاغذ برای کشتن باکتری ها و بهداشتی کردن سطوح

 

محققان دانشگاه راتگرز موفق شده اند روشی موثر و ارزان قیمت برای کشتن باکتری ها و صد عفونی کردن سطوح با دستگاهی که از کاغذ ساخته شده است، اختراع کنند.

آرون مازو یکی از اعضای گروه تحقیقاتی می گوید: “کاغذ یک ماده ی باستانی است اما ویژگی های منحصر به فردی برای به کارگیری در تکنولوژی دارد. ما متوجه شدیم، استفاده از ولتاژ بالا برای انباشتن ورق های کاغذ فلزی شده ما را قادر می سازد تا پلاسما تولید کنیم که ترکیبی از گرما، اشعه فرابنفش و اوزون می باشد و قادر به نابودی میکروب ها می باشد.”

پژوهشگران نتایج کار پژوهشی خود را در Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر کردند.

در آینده، ضدعفونی کننده های بر مبنای کاغذ ممکن است برای لباس هایی که خود را استریلیزه می کنند، دستگاه هایی که تجهیزات آزمایشگاهی را ضدعفونی می کنند و پانسمان های هوشمندی که زخم ها را بهبود می دهند استفاده شوند. اختراع محققان شامل ورقه ای از لایه های نازک  آلومینیومی و الگوهای شش گوشه ای/ لانه زنبوری است که به عنوان الکترودها برای تولید پلاسما یا گازهای یونی به کار می رود.

محققان ادعا می کنند، اولین افرادی هستند که از تکنولوژی به این گونه برای تولید پلاسما استفاده کرده اند. در آزمایش ها این دستگاه موفق شده است بیش از ۹۹ درصدساکرومایسیس سرویسیه (گونه ای مخمر) و بیش از ۹/۹۹ درصد باکتری اشرشیا کلی را نابود کند. بیشتر انواع باکتری اشرشیا کلی مضر هستند و باعث عفونت های دستگاه ادرار، ذات الریه و بیماری های دیگر می شوند.

کیانگ چن نویسنده همکار این مطالعه و دانشجوی دکتری دانشگاه راتگرز توضیح داد: “نتایج اولیه نشان داد که ضدعفونی کننده ما قادر است اسپور باکتری ها را که با روش های متداول به سختی از بین می روند را به راحتی نابود کند. مرحله بعدی کار این است که به طور موثرتری اسپورها را نابود کنیم.”

دانشمندان قصد دارند حسگرهای مبتنی بر کاغذی را برای دستگاه های پوشیدنی بسازند که قادر به اندازه گیری امواج مغزی و تعریق برای سنجش هوشیاری و استرس انسان باشند.

لینک:

http://www.news-medical.net/news/20170502/Researchers-invent-promising-paper-based-technology-to-kill-bacteria-and-sanitize-surfaces.aspx

کلمات کلیدی
More from رضا اسلامی

سلول‌های خورشیدی جدید که تقریبا تمام انرژی خورشید را ذخیره می‌کنند

تاریخ انتشار: ۱۱ جولای ۲۰۱۷   کد خبر:۶۰۵۱۵۳   سلول‌های خورشیدی جدید...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *