هدف‌گیری هوشمند تومورهای سرطان با نانوذرات حامل داروی ضدسرطان و سلول‌های ایمنی

کد خبر: ۵۱۱۰۳۱

دانشمندان در حال کار برای کشف روش‌های امن‌تر برای انتقال دارو در مبارزه با تومورهای سرطان بدون آسیب رساندن به سلول‌های سالم هستند، در حالی که سایرین به‌دنبال راه‌هایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن برای حمله به سلول‌های سرطانی هستند. برای اولین بار، محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا با درهم آمیختن این دو رویکرد، یعنی «نانوذرات پلیمری زیست تخریب‌پذیر حاوی داروهای ضد سرطان» با «سلول‌های ایمنی بدن»، یک سیستم هوشمند برای حمله به تومورهای سرطان را ایجاد کرده‌اند.

بر اساس گفته جیان یانگ، استاد مهندسی زیست‌پزشکی دانشگاه پن استیت، روش‌های سنتی انتقال دارو به تومور، قرار دادن دارو در داخل انواع نانوذرات و تزریق این ذرات حاوی دارو به جریان خون است. از آنجایی که ذرات بسیار کوچک هستند، وقتی نانوذرات در مجاورت تومور قرار می‌گیرند، احتمال نفوذ آنها از طریق دیواره رگ‌های خونی به‌دلیل سوراخ‌دار بودن عروق تومورها و سایز کوچک ذرات وجود دارد.

پوشش‌دهی نانوذرات با آنتی‌بادی، پروتئین‌های خاص و یا پپتیدها، شانس تعامل با سلول‌های سرطانی را افزایش می‌دهد. با این حال هنوز فناوری دارورسانی در حال پیشرفت است. اگر ذرات به تومور نزدیک نشوند، هیچ شانسی برای آنها در اتصال و ارائه دارو به تومور وجود نخواهد داشت.

این تیم به‌دنبال روشی برای هدف قرار دادن تومورهای سرطان و تحویل دارو در آن است، به طوری که در گردش خون، مغز و یا در هیچ کدام از اندام‌های دیگر بدن مشکل ایجاد نکنند. آنها می‌دانند که چگونه شیمی سطح نانوذرات زیست تخریب‌پذیر را تغییر دهند تا آماده اتصال با پپتید یا آنتی‌بادی شوند. استفاده از مواد فلورسنت طبیعی، احتمال ردیابی ذرات در مسیر و همچنین زمان ارائه دارو را میسر خواهد ساخت. از سوی دیگر، طبق مطالعه آنها ریز محیط سرطان و تومور، سیگنال‌های التهابی مشابه آنچه در حالت عفونت طبیعی اتفاق می‌افتد را تولید می‌کند.

سلول‌های ایمنی که برای پاسخ به سیگنال‌های التهابی ساخته شده‌اند، به طور طبیعی جذب محل تومور می‌شوند. این امر باعث می‌شود سلول‌های ایمنی یک سیستم تحویل داروی فعال و مناسب برای نانوذرات باشند. دونگ افزود: «به نظر می‌رسد این فناوری در درمان عفونت و سایر بیماری‌ها و همچنین بازسازی بافت نیز موثر باشد.»

در اثبات اول این فناوری، دو گروه تحقیقاتی گردش سلول‌های ملانوم (سلول‌های پوستی) را هدف قرار دادند. در مجله اینترنتی Small مقاله‌ای در خصوص استفاده از سلول‌های ایمنی با نانوذرات زیست تخریب‌پذیر برای هدف قرار دادن ملانوم منتشر شده است. طبق این مقاله از نانومواد زیست تخریب‌پذیر و فتولومینسنت (نورتابناک)  به نام BPLP-PLA  که با داروهای پوستی و سلول‌های ایمنی بارگیری شده‌اند، استفاده شده است. آنها نشان دادند که سلول‌های ایمنی می‌توانند مشابه حالت طبیعی در جریان خون به سلول‌های ملانوم پوستی در شرایط تنش برشی متصل شوند. این آزمایش در شرایط آزمایشگاهی خارج از بدن انجام شده و محققان قصد انجام مطالعات در مدل‌های حیوانی و تومورهای جامد را دارند.

دونگ افزود: «این اولین مطالعه است و تنها نشان می‌دهد که تکنولوژی کار می‌کند. تحقیقات درباره این فناوری ادامه دارد.»

 

منبع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/01/170103122246.htm

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *