تولید یک یو‌اس‌بی برای تشخیص سطح اچ‌آی‌وی

تکنولوژی جدیدی که روی پورت یو‌اس‌بی (USB) قرار می‌گیرد، می‌تواند برای تشخیص سطح اچ‌آی‌وی (HIV) در خون انسان استفاده شود. این دستگاه به درمان بیماری‌ها در کشورهای در حال توسعه کمک می‌کند.

محققان می‌گویند این دستگاه یک تراشه دارد که تنها با یک قطره خون سطح اچ‌آی‌وی را تشخیص می‌دهد و یک سیگنال الکتریکی می‌سازد و برای پورت یو‌اس‌بی ارسال می‌کند تا توسط کامپیوتر خوانده شود.

تست سطح اچ‌آی‌وی اهمیت زیادی دارد؛ زیرا به بیماران اجازه می‌دهد تا کارکرد داروهای خود را بررسی کنند.

درمان‌های اچ‌آی‌وی سطح ویروس در خون را تا نزدیک صفر کاهش می‌دهد؛ اما اگر ویروس نسبت به داروها مقاومت نشان دهد، سطح ویروس در خون افزایش می‌یابد.

آزمایش‌های کنونی برای سطح اچ‌آی‌وی حداقل سه روز به زمان نیاز دارند و باید نمونه خون به آزمایشگاه فرستاده شود که در برخی مناطق این کار سخت است؛ اما این دستگاه جدید پورتابل است و آزمایش از طریق آن کمتر از ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

دکتر گراهام کوک از دپارتمان پزشکی در کالج امپریال لندن می‌گوید: نظارت بر بار ویروسی در موفقیت درمان اچ‌آی‌وی بسیار مهم است. در حال حاضر، این آزمایش به تجهیزات پیچیده و پرهزینه و چند روز زمان برای ارائه نتیجه نیاز دارد.

این دستگاه در ابتدا به اندازه یک دستگاه فتوکپی بود؛ اما بعد به یک یو‌اس‌بی تبدیل شد.

متوقف کردن استفاده از داروهای اچ‌آی‌وی به توسعه مقاومت داروی ویروسی منجر می‌شود. آزمایش سطح اچ‌آی‌وی به پزشکان کمک می‌کند تا بفهمند بیماران داروهای خود را مصرف کرده‌اند یا خیر.

کارکرد دستگاه

برای استفاده از این دستگاه یک قطره از خون بیمار مبتلا به اچ‌آی‌وی را روی محل مشخص قرار می‌دهیم. اگر ویروس اچ‌آی‌وی وجود داشته باشد، یک تغییر در اسیدیته ایجاد می‌کند و این تغییر به‌صورت یک سیگنال الکتریکی به پورت یو‌اس‌بی  منتقل می‌شود.

در این پژوهش محققان حدود ۹۹۰ نمونه خونی را آزمایش کردند که دقت آن تا ۹۵ درصد تشخیص سطح اچ‌آی‌وی بود و زمان میانگین ارائه نتیجه حدود ۲۰ دقیقه بود.

این مقاله ۱۰ نوامبر سال جاری در ژورنال «ساینتیفیک الکترونیکس» منتشر شد.

More from مژده زینالی (گروه ماکزو)

قلب چاپ‌شده توسط پرینتر سه‌بعدی روی یک تراشه!

دانشمندان در دانشگاه هاروارد اولین قلب چاپ‌شده سه‌بعدی روی یک تراشه را...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *