تولید سوخت هیدروژنی از آب دریا

تولید سوخت هیدروژنی از آب دریا

کد خبر:۶۰۷۱۸۳

تاریخ انتشار: ۵ اکتبر ۲۰۱۷

 

تولید سوخت هیدروژنی از آب دریا

سوخت دریایی

طیف گسترده­‌ای از منابع انرژی تجدیدپذیر وجود دارد که با توجه به سرعت گرفتن مصرف سوخت‌های فسیلی و تمام شدن آن‌ها، از زندگی‌های با مصرف انرژی بالای امروزی حمایت می‌کنند. یکی از این منابع انرژی بالقوه همان‌طور که عجیب‌وغریب است امیدوارکننده نیز هست.  یانگ یانگ، محقق و پروفسور دانشگاه مرکزی فلوریدا نانو مواد ترکیبی را ساخته‌است که از قدرت منبع انرژی سبز و انرژی خورشیدی برای تبدیل آب دریا به سوخت هیدروژنی استفاده می‌کند.

مواد کنونی که برای تولید سوخت هیدروژنی استفاده می‌شوند نسبتا گران قیمت هستند و کارآمدی بالایی ندارند که کاملا مغایر با روش جدید یانگ هستند.

شکافت هیدروژن خورشیدی چیزی است که محققان زیادی ازجمله یانگ برای سال‌ها بر روی آن کار کرده‌اند. یانگ در این مورد گفت: “ما دریچه جدیدی برای شکافت آب در آزمایشگاه ایجاد کرده‌ایم و این روش به‌خوبی قابل به‌کارگیری در آب دریا نیز می‌باشد.”

اگرچه برای تولید سوخت هیدروژنی به فوتو کاتالیست ماده‌ای که وقتی در معرض نور قرار می‌گیرد یک واکنش شیمیایی ایجاد می‌کند، نیاز می‌باشد. اما با درنظرگیری ماهیت خورنده و سخت آب دریا، یانگ نیاز به فوتو کاتالیستی داشت که بادوام باشد و این جا بود که نانوذرات ترکیبی وارد کار می‌شوند.

نانو مواد استفاده شده ورقه بسیار نازکی از تیتانیوم‌دی‌اکسید (متداول‌ترین فوتو کاتالیست) با حفره‌هایی در ابعاد نانو بر روی ورقه‌ها می‌باشد. سپس نانو لایه‌های مولیبدن دی‌سولفید که ضخامتی به اندازه یک اتم دارد این حفره‌ها را پوشش می‌دهند. این ماده تقریبا دو برابر موثرتر از دیگر فوتو کاتالیست‌ها می‌باشد.

انرژی خلاق

سوخت هیدروژنی، مانند هر انرژی دیگری مزایا و معایب خود را دارد. از جنبه مثبت تنها چیزی که در اثر آن انتشار می‌یابد بخار‌آب است، که از این نظر تفاوت زیادی با آنچه از سوخت‌های فسیلی منتشر می‌شود دارد. به‌علاوه آشکار است که سوخت هیدروژنی تجدیدپذیر است.

اگرچه تا به حال فرآیند تولید سوخت هیدروژنی بسیار گران قیمت بوده است و فقدان زیر ساخت‌های موجود برای تولید این سوخت وجود دارد. مشکل اصلی در تولید سوخت هیدروژنی این است که روش‌های کنونی برای تولید آن نه تنها ناکارآمد و پر هزینه‌اند بلکه آن‌ها اغلب از گاز طبیعی غیرقابل تجدید استفاده می‌کنند.

اگر از این نانو مواد در مقیاس بزرگ استفاده شود، فرآیند می‌تواند به تولید مقدار قابل توجهی انرژی سبز که جایگزین سوخت‌های فسیلی‎‌اند کمک کند. با تولید هرچه بیشتر انرژی‌های سبز می‌توان به مبارزه با تغییرات اب و هوایی پرداخت.

 

منبع:

https://futurism.com/a-new-material-is-able-to-create-hydrogen-fuel-from-seawater/

 

More from رضا اسلامی

پوشش ضد آب و خودترمیم‌شونده

کد خبر: ۶۰۱۲۶۳ پوشش ضد آب و خودترمیم‌شونده محققان ماده جدید فوق...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *