دانشمندان برای تولید سوخت از فرآیند فتوسنتز مصنوعی استفاده کردند

دانشمندان برای تولید سوخت از فرآیند فتوسنتز مصنوعی استفاده کردند

کد خبر:۶۰۳۲۸۲

دانشمندان برای تولید سوخت  از فرآیند فتوسنتز مصنوعی استفاده کردند

دانشمندان در سراسر جهان همواره به‌دنبال بازتولید فتوسنتز در محیط آزمایشگاهی بوده‌اند تا بتوانند با تقلید از این فرآیند، سوخت ایجاد کنند. اکنون تیمی تحقیقاتی متشکل از دپارتمان انرژی آزمایشگاه ملی بروکهیون و محققان دانشگاه «ویرجینیا تک» موفق به دستیابی به اطلاعات تازه‌ای در مورد یک سیستم مولکولی مصنوعی یا «ابرمولکول» شده‌اند که در زمینه عملیات فتوسنتز به‌خوبی عمل می‌کند.

گفتنی است پیشتر محقق ارشد حاضر در مطالعه مذکور توانسته بود دو ابرمولکول را تولید کند که قادر به انجام دو فرآیند حاضر در فتوسنتز یعنی جذب نور و انتقال انرژی الکتریکی به‌منظور تولید هیدروژن و تبدیل آن به گلوکز بوده‌اند. با این حال کارایی دو ابرمولکول مورد اشاره با هم متفاوت بوده و یکی از آنها بازدهی بیشتری داشته است. بنابراین تیم تحقیقاتی دست به انجام آزمایشاتی برای فهمیدن آن زد.

لازم به ذکر است هر دو ابرمولکول از تعداد متعددی یون‌های فلزی روتنیم (Ru) متصل به یک مرکز کاتالیزوری ساخته‌شده از یون‌های فلزی رودیم (Rh) متشکل شده‌اند. با این وجود یکی از آنها که دارای شش جذب‌کننده نور Ru است، می‌تواند در طول مدت ۱۰ ساعت ۲۸۰ مولکول هیدروژن را تولید کند، اما از طرف دیگر ابرمولکولی دارای سه یون Ru، قادر است تنها ۴۰ مولکول هیدروژن را ظرف چهار ساعت و پیش از متوقف شدن عملکردش تولید کند.

در نتیجه با این کشف جدید اکنون محققان می‌توانند سیستم‌های مولکولی با بازدهی حتی بیشتر را برای انجام عملیات فتوسنتز به‌صورت مصنوعی تولید کنند.

 

منببع:

 

https://www.engadget.com/2017/06/06/researchers-create-hydrogen-fuel-artificial-photosynthesis/?sr_source=Twitter

More from بهنام پیشگاهی

دانشمندان برای تولید سوخت از فرآیند فتوسنتز مصنوعی استفاده کردند

کد خبر:۶۰۳۲۸۲ دانشمندان برای تولید سوخت  از فرآیند فتوسنتز مصنوعی استفاده کردند...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *