تولید زیست سوخت از درختان مرده

تولید زیست سوخت از درختان مرده

کد خبر:۶۰۲۱۶۱

تولید زیست سوخت از درختان مرده

نوعی سوسک کوهی بیش از ۴۰ میلیون جریب جنگل کاج را در آمریکا نابود کرد. این سوسک‌ها، قارچ‌هایی را تولید می‌کنند که از حرکت مواد غذایی ضروری و آب در درخت جلوگیری می‌کنند و در نهایت درخت از بین می‌رود.

در این وضعیت امکان سقوط درختان بی‌حاصل ایستاده در هر لحظه وجود دارد و در صورت آتش‌سوزی در جنگل‌ها مشکلات بیشتری به وجود می‌آورد. برداشت چوب و استفاده به‌عنوان الوار به‌دلیل اینکه چوب آلوده است و امکان شکستن آن وجود دارد، غیرممکن است.

یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه واشنگتن، پیشرفت جدیدی در حل مشکل حذف درختان از بین رفته با سوسک‌ها از جنگل‌ها و استفاده از این درختان برای تولید سوخت‌های تجدیدپذیر حمل و نقل یا مواد شیمیایی باارزش داشته است. محققان این روش را برای پردازش قطعه‌های بزرگ‌تر چوب، به‌منظور حفظ زمان و پول برای کاربردهای تجاری آینده بهبود داده‌اند. روش محققان در ژورنال Fuel منتشر شد.

فرناندو ریسند، نویسنده ارشد مقاله می‌گوید: «ما در این روش برای تولید زیست سوخت نه‌تنها خواهان کاهش هزینه‌ها هستیم، بلکه امیدواریم ارزش چیزی را که تولید می‌کنیم، افزایش دهیم و در این صورت تجاری سازی آن امکان‌پذیر خواهد بود.»

فرایند گرم کردن چوب و دیگر مواد طبیعی در دماهای بسیار بالا برای تولید سوخت «پیرولیز سریع» نامیده می‌شود. این فرایند به‌طور گسترده‌ای در تحقیقات آزمایشگاهی بررسی شده است. هر سیستم متفاوت است، اما فرآیند کلی شامل گرم کردن قطعه‌های کوچک مواد آلی در محفظه‌های خالی از اکسیژن در دمایی حدود ۵۰۰ درجه سلسیوس است تا زمانی که ماده جامد بخار شود.  زمانی که بخار بالا رود و در درون محفظه دیگر حرکت کند، خنک می‌شود و به سوخت مایعی به رنگ قهوه‌ای تیره تبدیل می‌شود. محققان این مایع را «زیست سوخت» می‌نامند و هم‌اکنون در برخی کشورهای اروپایی برای گرم کردن بیمارستان‌ها استفاده می‌شود.

هم‌اکنون محققان شامل تیم تحقیقاتی دانشگاه واشنگتن روی این موضوع آزمایش می‌کنند که آیا این زیست سوخت را می‌توان با افزودن کاتالیزورها به‌روزرسانی کرد؟ این به‌روزرسانی با هدف تبدیل زیست سوخت به سوخت‌‌های مناسب برای حمل‌ونقل است.

درختان نابودشده توسط سوسک‌ها به‌دلیل اینکه هنگامی که تحت حمله سوسک‌ها قرار می‌گیرند به‌شدت خشک می‌شوند، گزینه مناسبی برای تولید زیست سوخت طی فرایند پیرولیز هستند. خشکی درختان باعث می‌شود فرایند پیرولیز ساده‌تر و سریع‌تر شود، به این دلیل که دیگر نیازی به خشک کردن چوب قبل از گرم کردن آن در دمای بالا نیست.

در روشی که دانشمندان دانشگاه واشنگتن ارائه داده‌اند، تراشه‌های چوب روی سطح چرخان قرار می‌گیرند و یک صفحه پولادی از بالا به پایین حرکت می‌کند و چوب‌ها را می‌شکند. تراشه‌های چوب با تماس مستقیمی که با سطح فلزی دارند، گرم می‌شوند و تبدیل شیمیایی از جامد به بخار آغاز می‌شود.

لینک:

https://phys.org/news/2017-05-efficient-oil-dead-trees.html

More from رضا اسلامی

برچسب هوشمند خوراکی‌ها

کد خبر:۶۰۶۱۲۶ تاریخ انتشار: ۲۱ آگوست ۲۰۱۷ برچسب هوشمند خوراکی‌ها خوراکی هوشمند...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *