تشخیص سرطان در مراحل اولیه با آزمایش خون

تشخیص سرطان در مراحل اولیه با آزمایش خون

کد خبر:۶۰۵۳۰۴

 

تشخیص سرطان در مراحل اولیه با آزمایش خون

دانشمندان موفق به کشف روشی برای تشخیص سرطان در مراحل بسیار اولیه شده‌اند. در این روش از جهش‌های DNA برای تشخیص سرطان استفاده می‌شود. در تحقیقات قبل این تشخیص منوط به نمونه برداری از بدن بیمار و  بررسی تومور موجود در بدن وی بود. که برای هر فرد نیز جداگانه انجام می‌شد در واقع آزمایش عمومی برای تشخیص سرطان وجود نداشت. به گفته یکی از دانشمندان مرکز سرطان جان هاپکینز، چالشی که دانشمندان این موسسه با آن مواجه بودند کشف یک آزمایش عمومی برای تشخیص سرطان بود که نیازی به بررسی تومر نیز نداشته باشد.

به تازگی، تیم تحقیقاتی این مرکز ۵۸ ژن  را که به طور مستقیم با سرطان‌های خاص مرتبط بودند، بررسی کرده و جهش‌های ژن‌های هدف را مورد بررسی قرار دادند. سپس از  ۲۰۰ بیمار مبتلا به سرطان‌های سینه، ریه، تخمدان و روده بزرگ نمونه‌گیری کردند و این جهش‌ها را در نمونه خون آن‌ها مورد بررسی قرار دادند. تحقیقات نشان داد این روش برای ۶۲ درصد از بیمارانی که در مرحله ۱ یا ۲ سرطان بودند نتایج قابل قبولی را از خود نشان داد و قادر به تشخیص سرطان بود. نتایج این آزمایش برای بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ بسیار موفقیت‌آمیزتر بود به طوری که سرطان ۳۵ بیمار از ۴۲ بیمار مبتلا با این تست تشخیص داده شد. این تست برای بیمارانی که در مرحله ۳ یا ۴ سرطان بودند نتایج بهتری از خود نشان می‌دهد. محققان همچنین این آزمایش را بر روی ۴۴ فرد سالم نیز انجام دادند و هیچ علامتی از سرطان در نمونه خون آن‌ها مشاهده نشد. بنابراین محققان از کم بودن خطای این روش نیز اطمینان حاصل کردند.

پژوهشگران هم‌اکنون درحال تلاش برای افزایش دقت این هستند. مشکل اصلی این آزمایش هزینه زیاد آن است که محققان امیدوارند در آیند نزدیک بتوانند هزینه‌ها را  کاهش دهند. این آزمایش سرطان را در مرحله‌ای تشخیص می‌دهد که بیماران در مراحل بسیار اولیه هستند و احتمالا هیچ‌گونه علامت آشکاری از بیماری ندارند. به همین دلیل این روش می‌تواند گام بزرگی در درمان سرطان باشد پیش از آنکه غده‌ها به بیش از اندازه رشد کنند.

این پژوهش به طور مفصل در مجله  Science Translational Medicine.منتشر شده است.

 

لینک خبر:

http://newatlas.com/cancer-blood-test-dna-mutations/50936/

 

 

 

More from سیده فاطمه حسینی

درمان بیماری‌های عفونی به کمک انگل‌های درون بدن انسان!

کد خبر:۶۰۶۲۰۱ درمان بیماری‌های عفونی به کمک انگل‌های درون بدن انسان! انگل‌ها...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *