تشخیص آلزایمر از طریق پلاکت‌های تولید شده توسط مغز با استفاده از آزمایش خون

تشخیص آلزایمر از طریق پلاکت‌های تولید شده توسط مغز با استفاده از آزمایش خون

کد خبر: ۶۰۵۰۷۴

تشخیص آلزایمر از طریق پلاکت‌های تولید شده توسط مغز با استفاده از آزمایش خون

به کمک آزمایش خون می‌توان پلاکت‌های بتا-آمیلوئید (beta-amyloid) تولید شده توسط مغز انسان را شناسایی کرد، عاملی که نشان دهنده ایجاد بیماری آلزایمر است.

در افرادی که دچار آلزایمر هستند، مغز تمایل دارد که توده‌های چربی بتا-آمیلوئید را در خود داشته باشد. اگرچه نقش این پلاکت‌ها در افراد مبتلا به آلزایمر، تاکنون مشخص نشده است. تا به امروز، تنها راه تشخیص پلاکت‌های تولیدی در مغز افراد، اسکن (positron emission tomography) PET یا با یک روش تهاجمی نمونه‌گیری از مایع نخاعی ستون فقرات، امکان‌پذیر بوده است.

در حال حاضر دانشمندان موفق شده‌اند تا با توسعه آزمایش خون ساده این امکان را به پزشکان خانواده دهند تا احتمال ابتلای افراد را در طی چکاپ‌های سلامتی، بررسی و نظارت کنند. از این آزمایش می‌تواند به منظور بررسی وضعیت هزاران بیمار، تشخیص ابتلا به بیماری دیابت و شروع درمان قبل از زوال عقل و صدمات مغزی استفاده کرد. آقای رندال باتمان از دانشگاه واشنگتن می‌گوید:” این آزمایش می‌تواند به روش مشابه تست‌های بررسی کلسترول انجام شود. این تست بر اساس  اندازه‌گیری مقادیر نسبی اشکال مختلف بتا-آمیلوئید، به عنوان نشانه‌ای از اینکه این پلاکت‌ها در مغز افراد ساخته می‌شود یا خیر، می‌باشد. آن‌ها با مقایسه نسبت انواع بتا-آمیلوئید در خون ۴۱ نفر و همچنین استفاده از اسکن PET، نشان دادند که میزان تجمع بتا-آمیلوئید در مغز آن‌ها به چه شکل است.”

تشخیص زودهنگام

تحقیقات برای یافتن دارویی موثر برای درمان آلزایمر همچنان ادامه دارد، اما در عین حال شواهد حاکی از تاثیر سبک زندگی سالم بر این بیماری می‌باشد. به طوریکه انجام ورزش و داشتن رژیم غذایی مناسب می‌تواند خطر ابتلا به بیماری را تا ۳۰ درصد کاهش دهد. به صورت تئوری، آزمایش خون می‌تواند به برخی از افراد اطمینان دهد که در معرض بیماری نمی‌باشند.

پلاکت آمیلوئید حدودا ۱۵ الی ۲۰ سال قبل از اینکه علائم بیماری آلزایمر خود را نشان دهند، شروع به رشد می‌کند. البته مثبت بودن نتیجه آزمایش به این معناست که فرد قطعا به بیماری دچار خواهد شد. آقای هارتلی، مدیر انجمن آلزایمر، می‌گوید: “من در مورد این آزمایش بسیار خوش بین هستم و به دنبال اثبات و تایید درستی آن می‌باشم. این یک نمونه بسیار کوچک بود و محققین در صدد تایید نتایج با آزمایش بر روی ۱۸۰ نفر می‌باشند.”

 

لینک خبر:

https://www.newscientist.com/article/2141198-blood-test-detects-alzheimers-plaques-building-up-in-brain/

More from رضا دانشور

نانو ذراتی که به اکسیداسیون مستقیم متان به متانول کمک می‌کنند

کد خبر:۶۰۶۲۱۴   تاریخ انتشار: ۸ سپتامبر ۲۰۱۷   نانو ذراتی که...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *