تست نوار کاغذی کمکی برای مبتلایان به سکته قلبی برای نظارت در خانه

کد خبر:۶۰۳۰۷۱

 

سکته قلبی بر خلاف معنای لغوی به معنی ایست قلبی از پمپاژ خون نیست، بلکه بدین معنی است که قلب با تمام قدرت کار نخواهد کرد. این وضعیت می‌تواند توسط متخصصان و تغییر شیوه زندگی تحت کنترل قرار گیرد که منوط به نظارت دقیق در این دوره است. در حال حاضر پژوهشگران نوار کاغذی ساخته‌اند که می‌تواند به‌طور بالقوه امکان نظارت این امر را برای خود بیمار در خانه فراهم سازد. این مطالعه در مجله ACS Nano به چاپ رسیده است.

 

تست نوار کاغذی کمکی برای مبتلایان به سکته قلبی برای نظارت در خانه
تست نوار کاغذی برای مبتلایان به سکته قلبی و اخطار به شرایط خطرناک بیمار

 

طبق مطالعه انجمن قلب آمریکا، نزدیک به ۶ میلیون نفر در آمریکا با عارضه سکته قلبی زندگی می‌کنند که ضرورت پیگیری وضعیت بیمار پس از تشخیص برای درمان را نشان می‌دهد. آنتی‌ژن‌های BNP و ST2 نشانگرهای مطلوبی برای نظارت بر پیشرفت حمله قلبی هستند. اما در حال حاضر تحلیل میزان هر یک از این نشانگرها نیاز به نیروی مجرب و تجهیزات آزمایشگاهی پیچیده دارد.

تیم لین و همکارانش تستی ساده را طراحی کرده‌اند که به پزشکان و بیماران این امکان را می‌دهد که همین آزمون را در خانه یا محل کار انجام دهند.
این محققان تست کاغذی که تنها نیاز به قطره ۱۰ میکرولیتری از خون بیمار دارد را طراحی کردند. نوار آبی‌رنگ روی این تست کاغذی در صورت وجود ST2 پررنگ می‌شود؛ در حالی که وجود BNP باعث پررنگ شدن نوار سبزرنگ خواهد شد. شدت رنگ بر حسب میزان غلظت تغییر خواهد کرد که نشان‌دهنده وخامت حال بیمار خواهد بود. نرم‌افزار نصب‌شده روی گوشی‌های هوشمند می‌تواند میزان شدت رنگ را تشخیص دهد و نتیجه را برای پزشک مربوطه مخابره کند. با نمونه‌گیری از سرم ۳۸ بیمار دچار حمله قلبی این نتیجه مشخص شد که این نوار کاغذی می‌تواند جایگزین مناسبی برای روش‌های حال حاضر باشد.

 

تست نوار کاغذی کمکی برای مبتلایان به سکته قلبی برای نظارت در خانه

 

طبق این مطالعه میزان حد تشخیص در سیستم این نوار کاغذی برابر با ۵ پیکوگرم بر میلی‌لیتر و ۱ نانوگرم بر میلی‌لیتر برای تشخیص BNP و ST2 بود که بیشتر از حد معمول در دستگاه‌های حال حاضر است. از این رو توسعه این پلتفرم با حساسیت بالا می‌تواند برای جلوگیری از ایجاد خطر و نظارت بر سلامتی بیمار مثمر ثمر باشد.

 

منبع:

MinLi You et al. Household Fluorescent Lateral Flow Strip Platform for Sensitive and Quantitative Prognosis of Heart Failure Using Dual-Color Upconversion Nanoparticles, ACS Nano (2017).
DOI: 10.1021/acsnano.7b02466

کلمات کلیدی
More from فرانک بنی‌احمد

نابودی سرطان با اعمال گرمای لحظه‌ای

کد خبر: ۶۰۴۱۹۲ تاریخ انتشار: ۵ جولای ۲۰۱۷ نابودی سرطان با اعمال گرمای...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *