برای نابودی سلول‌های سرطانی نانوذرات متراکم می‌شوند

کد خبر:۶۰۳۲۷۱

 

تیم بین‌المللی از محققان دریافتند که امکان تخریب مکانیکی سلول‌ها از طریق چرخش و تجمع نانوذرات مغناطیسی متصل به آنها وجود دارد. این مطالعه با سرپرستی پروفسور چنگ در دانشگاه شانگهای چین با همکاری دانشگاه مادرید و موسسه‌های تحقیقاتی مختلف در دنیا نشان داد که به کمک نیروی مغناطیسی ایجادشده از تجمع نانوذرات مغناطیسی می‌توان سلول‌های سرطانی را از بین برد. نتیجه این تحقیق که در مجله Theranostics به چاپ رسید، مزایای اندازه نانوذرات منفرد را با نیروی حاصل از تجمع نانوذرات مختلف ترکیب کرده است.

برای نابودی سلول‌های سرطانی نانوذرات متراکم می‌شوند
تصویر (a) نانوذرات تزریق‌شده به سلول‌های سرطانی بعد از ۲۴ ساعت انکوبه شدن و (b) نانوذرات تجمع‌یافته با اعمال میدان مغناطیسی ضعیف

به‌علت خواص منحصربه‌فرد نانوذرات، دانشمندان به‌دنبال خواص درمانی آنها به‌خصوص در زمینه سیستم‌های رهایش دارو و درمان‌های حرارتی برای نابودی تومورهای سرطانی هستند. در مطالعه‌ای جدید وقتی ذرات مغناطیسی در معرض میدان مغناطیسی قرار می‌گیرند، دچار افزایش دما می‌شوند که می‌توان از این خاصیت برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده کرد.

در این مطالعه از این خاصیت برای نابودی سلول‌های سرطانی به‌صورت آزمایشگاهی استفاده شد. نتیجه این تحقیق نشان داد که سلول‌ها  به‌خصوص لیزوزوم‌ها، به‌عنوان ارگان کوچک سلولی، به نانوذرات عامل‌دارشده می‌چسبند. اعمال نیروی مغناطیسی ضعیف به تجمع نانوذرات منجر شده و در نهایت تحت چرخش این میدان مغناطیسی ، نانوذرات تجمع‌یافته حرکت کرده که نیروی عظیمی که قادر به پاره کردن غشای لیزوزوم‌ها است را فراهم می‌کند.

در مطالعات گذشته از نانوذرات منفرد یا ذراتی با اندازه میکرو برای تخریب مکانیکی سلول‌های سرطانی استفاده شد، اما در این مطالعه از خاصیت نانوذرات هم برای تولید نیروی بزرگ مغناطیسی بهره گرفته شد.

 

منبع:

Yajing Shen et al. Elongated Nanoparticle Aggregates in Cancer Cells for Mechanical Destruction with Low Frequency Rotating Magnetic Field, Theranostics (2017). DOI: 10.7150/thno.18352

 

More from فرانک بنی‌احمد

میکروسکوپ هولوگرافی روشی جدید برای اندازه‌گیری میزان تخریب نانوذرات حامل دارو

کد خبر:۶۰۳۰۲۱ محققان دانشگاه UCLA  روشی به‌صرفه برای نظارت بر تخریب نانوذرات...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *