تبدیل کربن‌دی‌اکسید به سوختی مفید

تبدیل کربن‌دی‌اکسید به سوختی مفید

کد خبر:۶۰۵۰۷۲

تبدیل کربن‌دی‌اکسید به سوختی مفید

کاهش با تبدیل

بیشتر ملت‌ها و موسسه‌ها به دلیل گرم شدن جهان، با کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در تلاش هستند با تغییرات آب و هوایی مبارزه کنند. در حال حاضر این عمل بیشتر با کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی و جایگزین کردن آن‌ها با منابع انرژی تجدیدپذیر و پاک انجام شده است. با این حال، جابه‌جایی کامل از سوخت‌های فسیلی به سمت منابع انرژی تجدیدپذیر زمان زیادی نیاز دارد و باید زیرساخت‌های مورد نظر فراهم شود.

گیر انداختن و ذخیره کربن‌دی‌اکسید نیروگاه‌های زغال‌سنگ برای جلوگیری از رسیدن به اتمسفر راه‌حلی موقت برای این مشکل است. هم اکنون پژوهشگران مختلف از دانشگاه‌های جهان راه‌های دیگری را ارائه داده‌اند. برای مثال چرا به جای ذخیره سازی کربن‌دی‌اکسید آن را به چیز بهتری تبدیل نکنیم؟

در پژوهشی که در ژورنال Nature  منتشر شد، گروهی از محققان درباره واکنشی که می‌تواند کربن‌دی‌اکسید را به متان تبدیل کند بحث کردند. این فرآیند رویکرد فوتوشیمیایی دارد. این فرآیند شامل آن است که محلول کربن‌دی‌اکسید در معرض تابش نور خورشید در دما و فشار محیط قرار گیرد و به این ترتیب الکتروکاتالیز مولکولی رخ می‌دهد. پس از آن که کربن‌دی‌اکسید چندین ساعت در معرض نور خورشید قرار گرفت به متان، کربن‌مونواکسید و هیدروژن تبدیل می‌شود.

سوالات درباره کارآمدی

محققان اعلام کردند که فرآیند کنونی هنوز کارآمدی لازم را ندارد. در یکی از آزمایش‌ها هشتاد و دو درصد کربن‌مونواکسید به عنوان محصول جانبی تولید شد و متان در نرخ کمی به میزان ۱۲ گرم در هر ساعت تولید شد. با این حال، اصلاح فرآیند می‌تواند نتایج را کارآمدتر کند. یک راه حل خوب تغییر روش به فرآیندی دو مرحله‌ای است. پس از آن که عناصر اولیه بیشتر به کربن‌مونواکسید و مقدار کمی به متان تبدیل شدند مرحله دوم را می‌توان برای تبدیل کربن‌مونواکسید به متان بیشتر به کار گرفت.

چالش دیگر درواقع مربوط به این است که در حین فرآیند فوتوشیمیایی چه رخ می‌دهد. دانشمندان در حال حاضر نمی‌دانند هیدروژناسیون کربن‌دی‌اکسید چگونه رخ می‌دهد.

به علاوه نمونه کربن‌دی‌اکسید استفاده شده در این مطالعه بسیار خالص‌تر از کربن‌دی‌اکسید موجود در هوا بود (ناخالصی کمتر بود)، بنابراین محققان قصد دارند بر روی راه‌های به دام اندازی کربن‌دی‌اکسید هوا و فیلتر کردن ناخالصی‌ها تمرکز کنند.

تبدیل کربن‌دی‌اکسید به متان یک شاهکار است. متان جز اصلی گاز طبیعی منبعی از انرژی پاک است. بنابراین با تولید متان با این روش دو اتفاق رخ می‌دهد، در ابتدا انتشار کربن کاهش می‌یابد و هم چنین دستیابی به انرژی پاک از آرزوهای دنیای امروز است.

 

#محیط‌زیست

#سوخت

لینک:

https://futurism.com/researchers-have-found-a-way-to-convert-co2-into-a-usable-fuel/

More from ناهید عزیزی

پوشش‌­های پیشرفته ۲۰۱۷

کد خبر: R51201 نام رویداد: پوشش‌های پیشرفته ۲۰۱۷ نوع رویداد: کنفرانس موضوع:...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *