بسته‌بندی‌ های هوشمند در صنایع غذایی

بسته‌بندی‌ های هوشمند در صنایع غذایی

کد خبر: R-60616

 

بسته‌بندی‌ های هوشمند در صنایع غذایی

تاریخ برگزاری: ۳۰ -۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۶

محل برگزاری: ایران، تهران

حوزه کاری: بسته‌بندی

امروزه بسته‌بندی مواد غذایی یکی از عمده‌ترین زمینه‌هایی است که در سال‌های اخیر به‌صورت هوشمند توسعه داده‌شده است. بسته‌بندی‌های هوشمند به شرایط محیطی واکنش نشان می‌دهند یا در صورت خراب و سوراخ شدن خود را تعمیر و ترمیم می‌کنند و یا حتی مصرف‌کننده را نسبت به وجود آلودگی و یا حضور عوامل بیماری‌زا در بسته، آگاه می‌سازند. استفاده از این نوع بسته‌بندی برای محصولات غذایی مزایای زیادی دارد.

محققان تلاش‌های بسیاری برای استفاده از تکنولوژی‌های نوین در بسته‌‌بندی‌ انجام داده‌اند تا از این طریق بتوانند محصولات را در فروشگاه‌ها کنترل کنند و در صورت فساد محصولات،‌ سرپرستان فروشگاه بتوانند به‌موقع به آن رسیدگی کنند. امروزه در بسته‌بندی‌های هوشمند از حسگرها و شناساگرهای مناسب استفاده می‌شود. هرچند آثار مثبت این نوع بسته‌بندی بر کیفیت، ایمنی و سلامت غذا تا رسیدن به دست مصرف‌کنندگان ثابت‌شده اما باید به جنبه‌های اقتصادی و بازاریابی آن نیز توجه داشت.

شکل‌های مختلف بسته‌بندی‌ های هوشمند

بسته‌بندی‌های دارای شناساگرهای دما-زمان

در این شکل از بسته‌بندی هوشمند ابزاری مورد استفاده قرار می‌گیرد که هر تغییر قابل اندازه‌گیری مربوط به دما-زمان را نشان می‌دهد. نشانگرهای دمایی که روی بسته‌‌بندی برچسب زده شده‌اند می‌توانند درباره بار حرارتی‌ای که سطح بسته‌بندی در زنجیره توزیع متحمل شده اطلاع بدهند. این کار به صورت یک پاسخ قابل مشاهده مانند تغییر شکل مکانیکی، تغییر رنگ یا جابجایی رنگ انجام می‌گیرد.

شناساگرهای آنزیمی

برچسب‌های مربوط به شناساگرهای آنزیمی بیشتر برای گوشت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شناساگرهای زمان- دمای میکروبی

شناساگرهای میکروبی به دلیل اینکه به‌طور مستقیم با فساد غذا در ارتباط هستند، به‌خوبی توانسته‌اند در بازار جای خود را باز کنند. درواقع پاسخ نشانگر زمان- دما به‌طور کامل با فساد میکروبی غذا هماهنگ است.

شناساگر زمان- دمای پلیمری

این شناساگر زمانی که محصول تازه است بی‌رنگ و بعد از آن تیره می‌شود. از این نوع شناساگر برای مواد غذایی آماده مصرف، سبزی‌ها، میوه‌های تازه، سالاد، آب میوه، محصولات لبنی و گوشت تازه استفاده می‌شود. سازمان جهانی یونیسف از این نوع شناساگر بر روی تمام واکسن‌های ارسالی خود استفاده می‌کند.

شناساگرهای زمان- دمای فتوکرومیک

در این بسته‌بندی نور ماورای بنفش همانند چراغ راهنما عمل می‌کند. زمانی که شرایط محصول غذایی نامساعد شد، تحت تاثیر این نور  و طیف رنگی می‌توان تشخیص داد که آیا محصول داخل بسته‌بندی قابل مصرف می‌باشد یا خیر.

علاقه‌مندان به این زمینه می‌توانند در رویدادی که در این زمینه توسط موسسه ره آوران آفاق صنعت برگزار می‌شود در تاریخ ۲۹ و ۳۰ شهریور ماه سال ۱۳۹۶ شرکت کنند.

#بسته‌بندی #هوشمند #غذا #حسگر

منبع:

http://www.icfp.ir

https://020.ir

https://evand.com/events/%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%88%D8%B4%D9%85%D9%86%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%B5%D9%86%D8%A7%DB%8C%D8%B9-%D8%BA%D8%B0%D8%A7%DB%8C%DB%8C-7373

More from ناهید عزیزی

جشنواره ایده‌پردازی هوایی و هوانوردی

کد خبر:R_60713 جشنواره ایده‌پردازی هوایی و هوانوردی تاریخ برگزاری  ۱۱ آذر ۱۳۹۶...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *