برچسب پوستی یک‌بار مصرف بیماران دیابتی

برچسب پوستی یک‌بار مصرف بیماران دیابتی

کد خبر:۶۰۷۰۷۲

تاریخ انتشار: ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۷

برچسب پوستی یک‌بار مصرف بیماران دیابتی

یک حسگر جدید کاغذی توسط محققان ساخته شده است و به بیماران دیابتی اجازه می­دهد سطح گلوکز خود را در حین فعالیت اندازه‌گیری کنند.

امروزه گسترده ­ترین روش اندازه­گیری گلوکز توسط اشخاص با اندازه ­گیری سطح گلوکز در خون انجام می­شود. بااین‌حال این روش برای جلوگیری از هیپوگلیسیمی در هنگام فعالیت مناسب نیست.

نامناسب بودن به این دلیل است که روش­ هایی که امروزه استفاده می­شوند تهاجمی هستند و روش نمونه­ گیری آسانی ندارند و امکان آلوده شدن نمونه و تحریک پوست با عرق حاوی الکترولیت­ها و پروتیین ­ها وجود دارد. همچنین روش نیازمند این است که بیمار در هنگام انجام فعالیت­های فیزیکی مختلف ابزار اندازه­گیری میزان گلوکز شامل لنست­ها، پد الکل و گلوکومترهای تا اندازه‌ای بزرگ را با خود حمل کند.

محققان برچسب­های اندازه­گیری کننده گلوکز را به‌صورت پچ پوشیدنی و یک‌بار مصرف ارائه دادند که به بیماران جازه می­دهد به میزان گلوکز موجود در عرق به شیوه‌­ای غیرتهاجمی نظارت کنند. این زیست‌حسگر پوشیدنی و تک‌کاربره از یک سلول سوختی آنزیمی گلوکز/اکسیژن در یک باند چسبنده برای سنجش گلوکز استفاده می‌کند.

به گفته سخون چویی یکی از اعضای تیم: “این ابزار کاغذی به پوست می‌چسبد، عرق را به درون یک مخزن می‌کشد و در مخزن انرژی شیمیایی به انرژی الکتریکی تبدیل می‌شود و به این طریق به سطح گلوکز بدون نیاز به منبع انرژی خارجی و ابزارهای پیچیده نظارت می‌شود. سنجش قند برمبنای عرق، برای مدیریت هیپوگلیسیمی ناشی از فعالیت ورزشی جذاب به نظر می­رسد. جذابیت به دلیل آن است که اندازه­ گیری گلوکز در هنگام یا بلافاصله پس از ورزش انجام می­شود و زمان کافی برای به دست آوردن عرق وجود دارد.” چالش‌های موجود در این روش مشکل جمع‌آوری عرق به میزان کافی برای تجزیه و تحلیل، تبخیر نمونه و زمان نسبتا طولانی برای جمع آوری عرق است.

با تمام کاستی‌ها پلت فرم ارائه شده برای سنجش گلوکز با استفاده از عرق نوید نظارت کارآمد بر دیابت را می‌دهد. در این روش با استفاده از یک سیستم کاملا یکپارچه می‌توان در زمان دلخواه، طی یک روش آسان میزان گلوکز را سنجید. نتایج این کار تحقیقاتی در ژورنال Micromachines  منتشر شد.

 

واژه­های کلیدی: برچسب تعریق، سنجش گلوکز، دیابت

کد خبر: ۶۰۷۰۷۲

هشتک‌ها: #تکنولوژی #بیو #سلامت #عرق #حسگر #دیابت

 

 

منبع:

 

https://phys.org/news/2017-09-self-powered-paper-patch-diabetics-glucose.html

 

More from ناهید عزیزی

ابزار اصلاح ژن برای تغییر رنگ گل‌ها

کد خبر:۶۰۷۰۱۹ تاریخ انتشار:۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ ابزار اصلاح ژن برای تغییر رنگ...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *